Czerń w kuchni, czyli nowa biel

Czerń jest coraz częściej spotykana we wnętrzach. Rosnącą popularnością cieszą się łazienki, utrzymane w ciemnych barwach, ale trend nie omija również kuchni. Eksperci marki Laveo podpowiadają, jak urządzić przestrzeń kuchenną w stylu all black tak, by wyglądała efektownie i designersko.

Wokół czerni we wnętrzach narosło wiele mitów. Od dawna przyjęło się bowiem, że zarówno kuchnia, jak i łazienka, powinny być utrzymane w neutralnych odcieniach – jasnych szarościach czy bielach, a czarne barwy optycznie pomniejszają przestrzeń, sprawiają, że wnętrze wygląda przygnębiająco i ponuro, a samo urządzenie kuchni w tym kolorze jest ekstrawaganckie. Nic bardziej mylnego – czerń we wnętrzach to sposób na nadanie im nowoczesności i elegancji. Okazuje się jednak, że problem z czernią wynika z faktu, że aranżacje z ich wykorzystaniem często nie są odpowiednio zaplanowane i przełamane kontrastowymi akcentami, które rozjaśnią kompozycję i nadadzą jej lekkości. Trudno bowiem wyobrazić sobie kuchnię urządzoną w stylu all black, w której jedynym jasnym akcentem jest blade światło. Zachęcamy zatem do zapoznania się z najciekawszymi aranżacjami marki Laveo, które pokazują, że czerń w kuchni nie musi przytłaczać i onieśmielać.

Czerń ze światłem i ciepłem
Zastosowanie czerni w kuchennej aranżacji nie musi kojarzyć się z mrokiem, ciemnością i optycznym pomniejszaniem przestrzeni – szczególnie, gdy odpowiednio zadbamy o wykorzystanie elementów rozjaśniających wnętrze. Pierwsza z aranżacji doskonale łączy ciepło drewnianych mebli i wykończeń oraz jasnych akcentów – zwłaszcza szarości i bieli. Uwagę w tej przestrzeni zwraca ciemny granitowy blat z czarnym zlewozmywakiem Granada oraz zestawiona z nim w kontraście jasna bateria Polla od marki Laveo. Takie zestawienie dodatkowo uwypukla czarne akcenty. – Z jednej strony takie rozwiązanie mogłoby się wydawać minimalistyczne, wręcz sterylne i surowe, z drugiej zaś – ciepłe, drewniane elementy dodają całości charakteru, czynią wnętrze bardziej przytulnym. To świetny przykład tego, że czerń nie musi ograniczać, zwłaszcza, gdy kuchnia stanowi integralną część salonu – tłumaczy Maria Kubiak, product manager marki Laveo.

 

 

 

 


Czerń i błękit, czyli eksperymenty!
Kolejnym dowodem na uniwersalność czerni w przestrzeni kuchennej jest druga z aranżacji, łącząca czerń, jasne, drewniane blaty oraz wyraźnie zaznaczone błękity (okna i lodówka). Tym, co zwraca uwagę, jest jednak nie tylko gra kolorów – to także bogate wykorzystanie wzorów i kształtów: kafelki na podłodze, wzorzyste płytki, futurystyczna, wyróżniająca się bateria zlewozmywakowa z wyciąganą wylewką z serii Daru czy kontrastowy zlewozmywak ChiChi. Podobać może się również efekt kontrastu czerni i bieli – biel sprawia, że wnętrze jest bardziej przyjazne, czerń dodaje pomieszczeniu elegancji.
– Pamiętajmy, że aranżując przestrzeń, nie powinniśmy ograniczać się tylko do wykorzystania określonych barw czy motywów kolorystycznych. Bawmy się kształtami, fakturami i wzorami, a nawet światłem – wszystkie te elementy dodają wnętrzu charakteru. Czarne pomieszczenie to świetne pole do eksperymentów – tłumaczy Maria Kubiak, product manager Laveo.


Czerń na drugim planie
Ostatnia z propozycji w największym stopniu skupia się na wykorzystaniu czarnych elementów i wkomponowaniu ich w całą aranżację tak, by czerń stanowiła eleganckie tło, ale jednocześnie wyraźnie zaznaczała swoją obecność. Ciemny, drewniany blat z charakterystyczną białą cegłą doskonale uzupełniają czarne, matowe szafki, czarna listwa, a także granitowy zlewozmywak z serii Barbados, z baterią z linii Polla, dysponujący elastyczną wylewką i chromowym wykończeniem. Kontrastujące elementy umiejętnie wyciszają liczne – choć drobne – rośliny, a przy tym ożywiają minimalistyczną przestrzeń, urządzoną w loftowym klimacie.


Czerń w kuchni – to proste
Jak widać, do kuchni z wyraźnie zaznaczoną czernią wystarczy niewiele – odrobina fantazji, inwencja i głowa otwarta na różne inspiracje to już coś! Nie ma również sensu porównywanie i zastanawianie się, czy w kuchni lepiej sprawdzą się czerń, czy biel albo czy lepiej postawić na jasne, czy na ciemne barwy. Wszystkie są równie istotne – ale to od nas samych zależy, jak wykorzystamy ich potencjał.

Dodatkowe informacje:
Laveo to polski producent zlewozmywaków oraz armatury sanitarnej, która łączy w sobie modny design i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. W asortymencie marki dostępne są: baterie łazienkowe, natryski, baterie zlewozmywakowe, zlewozmywaki granitowe i stalowe oraz okapy. Producent oferuje także akcesoria łazienkowe i kuchenne. Produkty tej marki doceniane są zarówno przez fachowców i architektów, a przede wszystkim przez klientów. Marka Laveo regularnie wygrywa konkursy branżowe poświęcone designowi oraz architekturze wnętrz. Tylko w ubiegłym i bieżącym roku firma otrzymała następujące nagrody

• Diament Meblarstwa 2020 w kategorii Strefa Kuchenna – Wyposażenie Kuchni (klasa PREMIUM) – nagrodzona seria KOMODO
• Dobry Design 2020 w kategorii Przestrzeń kuchni i jadalni – wyróżnienie serii KOMODO
• Dobry Wzór 2019 w kategorii Armatura – seria PRETTO w finale konkursu
• Design dla Konesera 2019 w kategorii Łazienka – Armatura – nagrodzona armatura łazienkowa PRETTO
• Złote Ville 2019 w kategorii Armatura Łazienkowa – dwie nagrodzone kolekcje – PRETTO i EVORA
• Łazienka Wybór Roku 2019 w kategorii Baterie, panele i zestawy prysznicowe – nagrodzona kolekcja PRETTO
• Diament Meblarstwa 2019 w kategorii Strefa Łazienki – Wyposażenie Łazienki – nagrodzona kolekcja ALEA.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.laveo.pl