Styl wabi-sabi w 2020 roku – wciąż modny czy już passe?

Czy niedoskonałość może być… doskonała? Jak najbardziej – przynajmniej według wyznawców filozofii wabi-sabi, która jakiś czas temu stała się jednym z najbardziej gorących trendów wnętrzarskich – tuż obok duńskiego hygge i szwedzkiego lagom. Od wzrostu popularności wabi-sabi minęło już trochę czasu, dlatego warto wreszcie zadać sobie pytanie – czy w naszych wnętrzach jest miejsce na niedoskonałość, różnorodność i dojrzałość? Odpowiada ekspert marki Laveo.

Filozofia wabi-sabi nie dotyczy jedynie projektowania wnętrz – to raczej szeroko pojęty styl życia, przyjęty przez Japończyków, który wywodzi się z zen, czyli jednego z nurtów buddyzmu. W największym skrócie wabi-sabi opiera się na umiłowaniu do prostoty i niedoskonałości – nie tylko w sferze projektowania i urządzania wnętrz. Co to oznacza? Przede wszystkim akceptację naturalności, wykorzystywania organicznych materiałów i ziemistych barw, a także odnajdywania piękna w tym, co nie jest perfekcyjne. Im produkt, mebel czy wnętrze są starsze i bardziej „nadgryzione” zębem czasu, tym lepiej. Skąd wziął się fenomen stylu wabi-sabi?

Składa się na to kilka czynników. Żyjemy coraz szybciej, coraz bardziej nam się spieszy, przytłacza nas nadmiar informacji i inspiracji, szukamy ich w internecie czy katalogach, ale jednocześnie chcemy, by wnętrza były nasze, własne. By cechowała je autentyczność i byśmy mogli nadawać wnętrzom charakter. Filozofia wabi-sabi doskonale wpisuje się w tą tendencję, bo dobitnie pokazuje, że wnętrza nie muszą być perfekcyjne, sterylne czy doskonale zaplanowane

– tłumaczy Anna Kowalska, Kierownik Marketingu Laveo.

Wśród określeń, które w kontekście wabi-sabi przewijają się najczęściej, zdecydowanie są to „dojrzałość” i „różnorodność”. Pierwsza z nich opiera się na szacunku wobec tradycji i jej „pomnikach” – takich jak zabytkowe meble, ręcznie wykonane plecionki z naturalnych materiałów, jak wiklina, bambus, wełna, słoma, czy też wiekowy wazon. Nie ma znaczenia, że są zniszczone, uszkodzone czy stare – ich defekty to dowód na to, że kryją w sobie mnóstwo historii i uroku! Różnorodność z kolei przejawia się w wykorzystaniu przeróżnych surowców i mieszaniu ich – nawet, jeśli pozornie do siebie nie pasują. Gładkie powierzchnie obok chropowatych, stal w towarzystwie drewna, jasne barwy zestawione z ciemnymi, skóra połączona z materiałami tekstylnymi. Im większe zróżnicowanie wykorzystanych materiałów, tym lepiej… i tym bliżej jesteśmy życia zgodnego z filozofią wabi-sabi.
Oczywiście nurt wabi-sabi nie wyklucza aranżowania przestrzeni i wykorzystania również nowych, nieoczywistych produktów. Świetnym przykładem produktu, który doskonale wpisuje się w filozofię różnorodności i dojrzałości, są zlewozmywaki granitowe. Składają się na to dwa czynniki – wybór granitu i zestawienie go na przykład blatem z podobnego materiału oraz drewnianymi szafkami daje pożądane zróżnicowanie materiałów i faktur w kuchni. Wśród produktów marki Laveo świetnie sprawdzą się zlewozmywaki utrzymane w uniwersalnej, ziemistej kolorystyce (szarości, czernie, beże). Po drugie zaś – granit to solidny, praktyczny materiał, odporny na wysokie temperatury, zadrapania czy szok termiczny. Funkcjonalność w przypadku wabi-sabi jest zdecydowanie jednym z priorytetów! Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będą zlewozmywaki z serii Grenada oraz BonaFaro, a także Kongo, który łączy ze sobą wytrzymałość granitu z efektownością szkła.

Styl wabi-sabi można wprowadzić do wnętrza na mnóstwo prostych sposobów. I właśnie to sprawia, że ta filozofia nigdy nie stanie się passe i zawsze będzie „na czasie”

 – podsumowuje Anna Kowalska, Kierownik Marketingu Laveo.


Dodatkowe informacje:

Laveo to polski producent zlewozmywaków oraz armatury sanitarnej, która łączy w sobie modny design i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. W asortymencie marki dostępne są: baterie łazienkowe, natryski, baterie zlewozmywakowe, zlewozmywaki granitowe i stalowe oraz okapy. Producent oferuje także akcesoria łazienkowe i kuchenne. Produkty tej marki doceniane są zarówno przez fachowców i architektów, a przede wszystkim przez klientów. Marka Laveo regularnie wygrywa konkursy branżowe poświęcone designowi oraz architekturze wnętrz. Firma tylko w 2019 i 2020 roku otrzymała następujące nagrody:

Złote Ville 2020 w kategorii Zlewozmywak – nagrodzona seria KOMODO; w kategorii Armatura – nagrodzona seria MURO
Diament Meblarstwa 2020 w kategorii Strefa Kuchenna – Wyposażenie Kuchni (klasa PREMIUM) – nagrodzona seria KOMODO
Dobry Design 2020 w kategorii Przestrzeń kuchni i jadalni – wyróżnienie serii KOMODO
Dobry Wzór 2019 – seria PRETTO finalistą konkursu w kategorii Armatura
Design dla Konesera 2019 w kategorii Łazienka – Armatura – nagrodzona armatura łazienkowa PRETTO
Złote Ville 2019 w kategorii Armatura Łazienkowa – dwie nagrodzone kolekcje – PRETTO i EVORA
Łazienka Wybór Roku 2019 w kategorii Baterie, panele i zestawy prysznicowe – nagrodzona kolekcja PRETTO
Diament Meblarstwa 2019 w kategorii Strefa Łazienki – Wyposażenie Łazienki – nagrodzona kolekcja ALEA.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.laveo.pl