4 sposoby na świąteczne porządki

Przygotowania do świąt czas zacząć. Choć na wielkie gotowanie jest jeszcze za wcześnie, to już teraz możemy się postarać, by w naszych kuchniach zagościł ład. Kiedy już wszystko będzie na swoim miejscu, kulinarne szaleństwa będą dużo przyjemniejsze. Oto cztery sposoby na zorganizowanie i uporządkowanie kuchennych szafek.

Nie ma nic bardziej frustrującego niż przygotowanie uroczystej kolacji w źle zorganizowanej, zagraconej kuchni. Zwłaszcza, że nie potrzeba wielkiego remontu, żeby sprawić, by była bardziej funkcjonalna. Niekiedy wystarczy odpowiednio wyposażyć kuchenne szafki, aby wszystkie akcesoria, naczynia i zapasy znalazły swoje miejsce, a nam pracowało się znacznie przyjemniej i bardziej komfortowo.

Jak uporządkować zapasy?

Od czego zacząć wielkie, przedświąteczne sprzątanie? Od usunięcia niepotrzebnych rzeczy np. przeterminowanej żywności oraz przygotowania miejsca na produkty, które dopiero kupimy z myślą o świętach. Aby móc je swobodnie schować w szafkach, warto wcześniej przygotować spiżarkę. Najwygodniej jest zorganizować ją w pakownych szafkach wysokich lub podblatowych. To w nich jest najwięcej miejsca.

– W strefie przechowywania świetnie sprawdzają się Cargo Mini (do szafek niskich) i Maxi (do szafek wysokich). Te wysuwane kosze i półki pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń szafek, a jednocześnie gwarantują łatwy dostęp do wszystkich produktów. – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu marki REJS. – Warto pamiętać, że odpowiednie przechowywanie żywności minimalizuje jej marnowanie. I chodzi tu nie tylko o zapewnienie odpowiednich warunków – temperatury czy cyrkulacji powietrza. Jeśli wszystkie zapasy mamy w zasięgu wzroku, rzadziej o nich zapominamy i rzadziej dopuszczamy do przeterminowania. Łatwiej jest nam też racjonalnie zaplanować zakupy.

Jak uporządkować garnki i zastawę?

Kiedy mamy już miejsce na zapasy, warto poświęcić chwilę szafkom, w którym przechowujemy zastawę i garnki. I tu sprawdzą się systemy wysuwne – np. szuflady Slim Box lub Comfort Box. W niższych/płytszych szufladach ustawić możemy kubki i filiżanki. Talerze zaś znajdą swoje miejsce w szufladach głębszych. I to bez utraty miejsca, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych półek. Dzięki pełnemu wysuwowi mamy łatwy dostęp nawet do rzeczy ułożonych w głębi szafki. Nic nie trzeba przesuwać i na nic nie trzeba uważać – ryzyko potrącenia i stłuczenia ulubionych naczyń jest minimalne.

A co z dużymi garnkami, patelniami oraz nieustawnymi naczyniami żaroodpornymi oraz urządzeniami AGD? Je można wygodnie schować w szafkach narożnych. Te bardzo pojemne meble będą dużo łatwiej dostępne, jeśli zamocujemy w nich cornery. – W zależności od preferencji i rodzaju szafki narożnej do wyboru mamy kilka opcji. Mogą to być wysuwane, odpowiednio wyprofilowane półki – Corner Optima albo dwupoziomowe kosze z drutu lub z dnem z płyty – Corner Front i Corner Comfort. Wybrać możemy również obrotowe półki w kształcie koła – pełnego, połowy lub ¾.Wszystkie ułatwią wyjmowanie i chowanie produktów w narożniku. – dodaje Joanna Posadzy.

Jak uporządkować drobiazgi?

Co z drobiazgami np. sztućcami lub niewielkimi akcesoriami, które chcemy mieć pod ręką? Te warto schować w szufladach. Ale nie zwykłych – w tych bałagan pojawi się bardzo szybko, tylko odpowiednio wyposażonych. Dzięki specjalnym wkładom REJS – metalowym lub drewnianym, możemy bez trudu ułożyć w szufladach wszystko czego potrzebujemy.

– Uwagę warto zwrócić na nowe wkłady wykonane z fornirowanej sklejki dębowej. Pokryte matowym lakierem są bardzo gustowne i jeszcze bardziej funkcjonalne. Linia obejmuje 5 modeli o różnych wymiarach (m.in. na sztućce, noże kuchenne, rolki folii czy słoiczki z przyprawami), które można dowolnie zestawiać ze sobą w zależności od potrzeb i rozmiaru samej szuflady. Przeznaczone są do szuflad o gł. 500 mm (np. Slim Box). Ich uzupełnieniem może być mata antypoślizgowa, która zabezpieczy dno szuflady przed ubrudzeniem i porysowaniem, a jednocześnie wyciszy odgłos odkładania narzędzi i uniemożliwi ich przesuwanie się i mieszanie. – wyjaśnia Joanna Posadzy.

Jak wygodnie segregować odpady?

Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na systemy segregacji odpadów, przedświąteczne porządki są dobrym momentem, by o nich pomyśleć. To naprawdę bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu dzielenie odpadów zajmie nam mniej czasu.

W zależności od modelu, dostępne w ofercie REJS zestawy koszy na śmieci różnych frakcji można zamontować zarówno w szafce wąskiej (30-40 cm), jak i szerokiej (80-90 cm). Wiaderka różnej pojemności możemy albo zawiesić w odpowiednim stelażu (JC, Segrego), albo wstawić do szuflady (Sorte, Praktiko). W obu wariantach można je w pełni wysunąć z korpusu szafki, tak że pojemniki na wszystkie frakcje będą pod ręką, a samo wyrzucenie śmieci będzie łatwiejsze – bez schylania się, przestawiania wiader czy ryzyka wysypania na podłogę. Nawet samo sprzątanie będzie bardziej komfortowe.

www.rejs.eu www.e-rejs.eu