Początek roku jest doskonałą okazją do rozważań na temat trendów. To dobry moment, aby się zastanowić, które z proponowanych w ubiegłych miesiącach rozwiązań produktowych i funkcjonalnych najlepiej spełniły oczekiwania odbiorców i architektów oraz trafiły w ich gusta? Jakie tendencje dotyczące wzornictwa i materiałów wybijają się na pierwszy plan oraz na co w tym roku stawiają producenci wyposażenia kuchni i architekci? Wraz z marką PEKA prezentujemy trendy na 2022 rok.
Fot. mat. prasowe Peka
Kuchnia od dawna była określana sercem domu, jednak w ciągu ostatnich lat zmagań z pandemią te dwa słowa nabrały nowego znaczenia. Ograniczone możliwości spotkań na mieście spowodowały, że więcej czasu spędzamy w naszych czterech ścianach. Kuchnia coraz częściej jest „centrum towarzyskim”, w którym spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Przede wszystkim musi zatem być komfortowa – ergonomiczna i funkcjonalna. I przy okazji bardzo atrakcyjna wizualnie.
Fot. mat. prasowe Peka
Modna i funkcjonalna przestrzeń kuchenna
Wybór funkcjonalności i estetyki to kluczowy moment podczas projektowania kuchni. Przestrzeń musi być maksymalnie użyteczna i przyjazna, dostosowana do potrzeb wszystkich domowników i kojarząca się nie z obowiązkami, a z przyjemnością i relaksem. Dlatego tak ważne jest zastosowanie rozwiązań, które sprawiają, że codzienne użytkowanie jest proste i bezproblemowe. Zabudowa meblowa i sprzęty kuchenne mają prostą formę. Czysta linia i doskonałej jakości materiały oraz wyposażenie sprawiają, że przestrzeń kuchenna jest bardzo praktyczna. Jednym z rozwiązań wprowadzonych do oferty właśnie z myślą o minimalistycznej, wygodnej przestrzeni są listwy korytkowe marki SCHUCO – schowane profile podfrontowe montowane zamiast tradycyjnych uchwytów, które gwarantują łatwość otwierania szafek i utrzymania gładkiej powierzchni drzwiczek w czystości. Nie oznacza to, że z trendów znikają uchwyty – w klasycznych kuchniach pełnią funkcję dekoracji. Najmodniejsze są te o prostych formach, zapewniających wygodne użytkowanie i łatwe utrzymanie w czystości, ale o szlachetnym wykończeniu w kolorze złota (także różowego), mosiądzu czy ponadczasowej czerni.
Fot. mat. prasowe Peka
Kuchnia jako część salonu
Otwarta część kuchenna jest pełnoprawną przestrzenią strefy dziennej – w kwestii estetyki i wzornictwa traktujemy ją na równi z salonem. Silnym trendem 2022 roku jest jednolita zabudowa w kuchni i w salonie – meble są zrobione z tych samych materiałów i utrzymane w jednakowej kolorystyce, nie ma wyraźnej granicy między strefami. Najbardziej popularne style to minimalizm i klasyka. W obu równie chętnie sięgamy po drewno jako materiał ponadczasowy, a jednocześnie – dzięki wyraźnemu usłojeniu – niepowtarzalny, ciepły, silnie podkreślający bliskość człowieka z naturą. – Przywiązujemy coraz większą wagę do dbałości o środowisko, która objawia się nie tylko zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań, ale też wyborem dobrej jakości materiałów, nieszkodliwych dla środowiska, które posłużą wiele lat. Ekologia staje się równie ważna, co ergonomia – zauważa arch. Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni projektowej MIKOŁAJSKAstudio. W projektach kuchni (podobnie jak w przestrzeni dziennej) pojawiają się także inne naturalne materiały o wielowymiarowych strukturach, takie jak kamień czy len. W PEKA nawet maty antypoślizgowe do wnętrza szuflad właśnie ze strukturą przypominającą len. – Już 2021 rok zapoczątkował trend
Fot. mat. prasowe Peka
skierowany na „powrót do natury”. Rok 2022 będzie kontynuacją poprzedniego, w jeszcze większym stopniu skłaniając konsumentów do racjonalnych wyborów i zrównoważonego podejścia do planety – mówi arch. Małgorzata Liebhart, WZ Studio. Właśnie m.in. z tego powodu projektujemy kuchnie z materiałów, które kojarzą się z naturą np. forniry, naturalne kamienie. Nie jest to jedyny moment w kuchni, który można skojarzyć z równoważonym ekologicznym projektowaniem. Warto choćby zwrócić uwagę na fakt, że ilość szafek dedykowana na segregację śmieci jest większa niż wcześniej. W kuchniach coraz częściej przeznacza się dwie szuflady na sortownik. Stosujemy baterie kuchenne, które są bardziej ekologiczne. Decydujemy się na sprzęty, które zużywają mniej prądu. To jedynie proste przykłady, a świadczą one o coraz większej świadomości projektantów i inwestorów o tym jak bardzo ważne jest dbanie o naszą planetę – dodaje arch. Ada Skwira z WZ Studio.
Fot. mat. prasowe Peka
Poza naturalnymi materiałami popularne są także gładkie powierzchnie w stonowanych kolorach, takich jak antracyt, szarość, czerń. Również podczas wyboru AGD zwracamy uwagę na estetykę i ekologiczne rozwiązania. – Pandemia wpłynęła na podejście do trendów w wyposażeniu wnętrz i sprawiła, że stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność, ponieważ więcej czasu spędzamy w domu. Przestrzeń kuchenna zyskała na znaczeniu. Zgodnie z tym trendem, w 2022 roku modne będą urządzenia, które łączą kilka technologii: wykorzystanie pary wodnej, mikrofale i pieczenie tradycyjne. Smeg już niedługo będzie mógł pochwalić się nowym projektem, który łączy te wszystkie funkcje w jednym urządzeniu. Cały czas kładziemy nacisk na technologie pozwalające na oszczędzanie energii i wody. Niezmiennie królują energooszczędne lodówki, zmywarki i urządzenia pralnicze. Ponadto kuchnia jest „przedłużeniem” salonu, dlatego konsumenci stawiają na minimalistyczny design dużego AGD: dyskretne uchwyty, panele dotykowe, płaskie powierzchnie i stonowane kolory. Modne są drobne akcenty kolorystyczne w postaci czajnika, ekspresu czy tostera – mówi Małgorzata Trzcińska od marki Smeg.
Fot. mat. prasowe Peka
Kuchnia zawsze wygodna
Nowoczesne rozwiązania i produkty przeznaczone do kuchni sprawiają, że bez względu na metraż czy kształt, jest to przestrzeń maksymalnie funkcjonalna. Do mniejszych kuchni PEKA proponuje system TOP FLEX pozwalający na umieszczenie pod blatem roboczym lub między szafkami w wysokiej zabudowie dodatkowego, wysuwanego blatu o dużej powierzchni, tak jak na realizacji OBUCHOWICZ KUCHNIE. Kolejny produkt, pomagający lepiej zorganizować przestrzeń, to system chowanych drzwi, które wsuwają się w przestrzeń między szafkami, dzięki czemu otwarta zabudowa jest w pełni dostępna. Nowością jest wyspa kuchenna z wysuwanymi, zdalnie sterowanym blatem. Od kilku lat w trendzie utrzymują się drzwi chowane pomiędzy korpusy, za którymi mogą być ukryte szuflady i półki, które sprawiają, że wszystkie sprzęty małego AGD są pod ręką, a nie są na stale widoczne. Wykończenie wysuwanych elementów drewnianymi lamelami to odpowiedź na dużą popularność przepierzeń z drewnianych listewek, subtelnie dzielących przestrzeń lub pojawiających się w roli dekoracji na ścianach oraz sufitach. – Lamele idealnie wpisują się w najnowsze trendy designerskie. Łączą ze sobą funkcjonalność oraz przepiękny wygląd. Dzięki czterostronnemu laminowaniu można wykonywać z nich ścianki działowe, aby wizualnie rozgraniczyć różne przestrzenie, np. kuchnię od salonu – mówi przedstawiciel firmy 4wall – Lamele pozwalają bez większego wysiłku urozmaicić nawet najbardziej schematyczną aranżację, są odporne i eleganckie – trzeba je mieć w modnej kuchni.
Fot. mat. prasowe Peka
Dobrana para: funkcjonalność i estetyka
Poza nowoczesnymi funkcjami PEKA stawia także na wzornictwo i dbałość o szczegóły nawet tam, gdzie tego nie widać, czyli we wnętrzu szafek – wszelkiego rodzaju systemy wysuwanych półek, szuflady i carga są starannie wykończone oraz utrzymane w takim samym stylu, jak elementy zewnętrzne. – Projektując wnętrza stawiamy na niezawodność, wygodę użytkowania i funkcjonalność. PEKA jako wiodący na rynku dystrybutor akcesoriów, systemów meblowych oraz wyposażenia kuchni, trzyma rękę na pulsie i dostosowuje swoją ofertę do panujących na rynku trendów, zachowując przy tym najwyższą jakość materiałów. Systemy są dostępne w wielu rozmiarach i konfiguracjach, tak aby każda, nawet najmniejsza kuchnia pomieściła niezbędne produkty oraz naczynia – podsumowuje Magdalena Wołoszyn, Młodszy Architekt Działu Decoroom Kitchen.
Więcej przydatnych informacji na stronie: https://peka.pl