Wybór miejsca dla płyty kuchennej to nie lada wyzwanie. Przestrzeń do gotowania musi być przede wszystkim bezpieczna, ale także łatwo dostępna. Czy dobrym pomysłem jest montaż płyty gazowej w rogu pomieszczenia? Jakie miejsca cieszą się największą popularnością, jeżeli chodzi o montaż płyty? Na te pytania odpowiada Kamila Prałat, Manager ds. marketingu i sprzedaży firmy SOLGAZ.
Urządzanie mieszkania to sztuka szukania kompromisów, ponieważ nie zawsze wszystko da się zaaranżować tak, jak byśmy chcieli. Co w sytuacji, gdy najlepsze dla nas rozwiązanie zakłada, że płyta indukcyjna lub gazowa powinna się znaleźć w rogu?
– Płyta grzewcza w rogu to stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie. Jeżeli przy jej umieszczaniu nie zachowamy odpowiedniej odległości od ścian, trudno będzie nam w wygodny sposób korzystać z urządzenia – zwłaszcza, gdy będziemy używać garnków różnej wielkości – wyjaśnia Kamila Prałat, Manager ds. marketingu i sprzedaży firmy SOLGAZ.
Płyty grzewcze powinny być zamontowane co najmniej 20 mm nad urządzeniami, które się pod nimi znajdują. Płyta w rogu nie powinna znajdować się także w pobliżu lodówki, gdyż może zaburzyć jej prawidłowe funkcjonowanie. Nie umieszczajmy jej również w bliskim sąsiedztwie zlewozmywaka. Pamiętajmy, że o montażu i podłączeniu nie możemy zadecydować sami – wszystkie wytyczne zapisane są w regulacjach prawnych i w instrukcji obsługi.
Płyta gazowa w rogu?
W przypadku płyt gazowych bez płomieni, podobnie jak innych rodzajów płyt kuchennych, tak i tu pozycja w rogu to rozwiązanie niestandardowe – aby móc się na nie zdecydować, nasza kuchnia musi spełniać odpowiednie warunki. Jak mówi Manager ds. marketingu i sprzedaży firmy SOLGAZ, szczegółowe zapisy dotyczące sposobu montażu płyt grzewczych oraz odległości znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie DU nr 75 z dnia 12.04.2002 z aktualnymi zmianami:
– Jako, że ustawodawca nie uwzględnił konkretnych wytycznych dotyczących płyt gazowych bez płomieni, płyty „gaz pod szkłem” obowiązują te same przepisy, co w przypadku tradycyjnych płyt gazowych. Ustalając odległość płyty gazowej od okna na poziomie 0,5 m ustawodawca kierował się najprawdopodobniej tym, by podmuch powietrza nie zgasił płomienia. Z tego samego powodu okap powinniśmy umieścić 70 cm nad kuchenką. I pomimo tego, że nasze płyty nie mają otwartego płomienia – je również należy montować z zachowaniem tych zasad.
Płyta gazowa w rogu kuchni nie powinna znajdować się również tuż obok zlewozmywaka. Zadbajmy o co najmniej 30 cm przestrzeni między poszczególnymi sprzętami – zapobiegnie to przedostawaniu się wody na palnik i garnki z rozgrzanym tłuszczem. Szafki wiszące zamocujmy około 50 cm nad blatem, a narożny okap – 70 cm nad sprzętem. Płyta gazowa w rogu powinna być oddalona również od ścian – inaczej trudno będzie nam używać większych garnków.
Inne pomysły na umieszczenie płyty w kuchni
Płyta gazowa czy indukcja w rogu kuchni to oczywiście tylko jedno z możliwych rozwiązań. Bez względu na rodzaj płyty grzewczej, należy dokładnie przemyśleć umiejscowienie sprzętu, aby w przyszłości każdemu pracowało się bezpiecznie i wygodnie. Najlepiej zamontować płytę z dala od wysokich szafek, zlewozmywaka czy lodówki. Wybierzmy miejsce, gdzie po obu stronach będziemy mieli dużo przestrzeni roboczej.
– W przeciwieństwie do kuchenki z piekarnikiem, płyty grzewcze dają większe możliwości aranżacyjne. Pod nimi może znaleźć się szafka, szuflady lub piekarnik. Ważne, aby w pobliżu znajdowało się gniazdko elektryczne – nie będziemy mieli wówczas problemu z montażem i podłączeniem okapu, który pomaga zachować kuchnię w czystości. Rozwiązanie to sprawdzi się nawet w pomieszczeniach o niewielkim metrażu i w małych aneksach kuchennych – wyjaśnia Kamila Prałat, Manager ds. marketingu i sprzedaży firmy SOLGAZ.
Doskonałym miejscem na montaż płyty grzewczej jest również wyspa kuchenna. Na blacie możemy umieścić zlewozmywak i płytę grzewczą, a nad nią – okap wyspowy. Ponadto wyspa kuchenna, wraz z nowoczesnymi urządzeniami, znakomicie prezentuje się w każdym domu, zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon. Wówczas możemy przygotowywać posiłek wraz z całą rodziną, a podczas wizyty gości, nie stracimy z nimi kontaktu.
Odpowiedzialna dowolność aranżacji
Zarówno płyta indukcyjna, jak i gazowa w rogu kuchni, to rozwiązanie spotykane dość rzadko. Jeśli jednak zdecydujemy się zamontować płytę w narożniku pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń, która znajduje się bezpośrednio za sprzętem. Takie umiejscowienie urządzenia wiąże się z dużym ryzykiem powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń ze względu kontakt z tłuszczem.
– W każdej kuchni najważniejszy jest wysokiej jakości sprzęt AGD. Jeśli zależy nam tym, by podczas gotowania na ścianach nie zbierał się tłuszcz, a także na nowoczesnych funkcjonalnościach i estetycznym designie urządzeń, sprawdźmy ofertę SOLGAZ – polskiego producenta sprzętu gospodarstwa domowego – który od ponad 20 lat dostarcza użytkownikom innowacyjne, opatentowane rozwiązania na miarę polskich kuchni – podsumowuje Kamila Prałat, Manager ds. marketingu i sprzedaży firmy SOLGAZ.
SOLGAZ sp. z o.o. – polska firma z branży AGD założona w 2002 roku. SOLGAZ tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. „bezpłomieniowe płyty gazowe”). W ofercie SOLGAZ dostępne są również płyty indukcyjne, piekarniki i okapy.