Funkcjonalna kuchnia na każdą kieszeń

Kuchnia to pomieszczenie, którego remont zwykle jest drogi i skomplikowany. Wymiana instalacji, mebli czy sprzętów wiąże się z ogromnymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście istnieje kilka sposobów na metamorfozę kuchni bez nadmiernego obciążania portfela. Radzimy, jak to zrobić.

Zanim rozpoczniesz planowanie swojej kuchni, zastanów się, jakie są Twoje priorytety. Czy często gotujesz i potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania naczyń i przyborów? Czy lubisz spędzać czas w kuchni i potrzebujesz odpowiedniej przestrzeni roboczej? Czy kuchnia to miejsce, w którym przesiadujesz z bliskimi, jesz posiłki? Określenie priorytetów pomoże Ci skoncentrować się na najważniejszych elementach, które chcesz uwzględnić w swoim projekcie.

Postaw na prosty układ

Układ kuchni ma ogromny wpływ na jej przyszłą funkcjonalność. Ważne, aby był on prosty i intuicyjny, bo wtedy przygotowanie posiłków przebiegnie szybciej i sprawniej. Weź pod uwagę, że im mniej skomplikowany układ wybierzesz, tym więcej zaoszczędzisz na zabudowie. Elementy takie jak szafki narożne, szafki cargo czy kuchenne wyspy są zazwyczaj droższe i potrafią mocno wywindować cenę. Trzymaj się więc prostych rozwiązań. Jeśli chodzi o układ, to najczęściej spotyka się kuchnie w formacie jednorzędowym (meble i sprzęty w jednej linii), w formacie litery L i litery U. Który z nich jest najlepszy? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ ostateczny układ kuchni determinuje kształt i wielkość pomieszczenia. Dlatego przed przystąpieniem do planowania, warto rozważyć różne układy funkcjonalne. Najlepiej w tym celu zaznaczyć na podłodze przewidywany ciąg szafek z umiejscowieniem sprzętów i po prostu sprawdzić, czy wygodnie będzie Ci się poruszać się po kuchni w tym kształcie. Żelazną zasadą jest zachowanie tzw. trójkąta roboczego, czyli odpowiednich odległości między lodówką a zlewozmywakiem i zlewozmywakiem a kuchenką – w obu przypadkach to 120-210 cm. Odległość kuchenki od lodówki może wynieść od 120 do 270cm. Tych wymiarów należy się trzymać, aby kuchnia była wygodna w użytkowaniu.

Wykorzystaj istniejące elementy

Jeśli masz ograniczony budżet, spróbuj zastanowić się nad tym, które elementy kuchni można zachować. Może się bowiem okazać, że z pozoru wysłużony już stół zyska po odmalowaniu a stare krzesła wymagają tylko lekkiej renowacji. Dzięki kreatywnemu podejściu, unikniesz wyrzucania dobrych jakościowo elementów i zaoszczędzisz na zakupie nowych. Zwróć uwagę, że przedmioty z drugiej ręki są obecnie bardzo często wykorzystywane w aranżacjach, więc nie bój się więc łączyć ich z całkiem nowymi. Wszak taki eklektyzm jest dziś bardzo modny, a rzeczy, które od lat stanowią integralną część domu nadają mu wyjątkowego i osobistego charakteru.

Szukaj tańszych alternatyw

Jeśli marzysz o marmurowych blatach czy drewnianych frontach szafek, spróbuj rozejrzeć się za ich tańszymi odpowiednikami. Na rynku dostępne są imitacje marmuru i drewna, które wyglądają bardzo realistycznie. Możesz również rozważyć mieszanie różnych materiałów, na przykład połączenie tańszych szafek z drewnianym blatem, aby osiągnąć pożądany efekt wizualny. Pamiętaj też, że remont kuchni wcale nie musi wiązać się z koniecznością zamawiania drogich mebli na wymiar. Wielu producentów oferuje obecnie dobrej jakości gotowe zestawy meblowe, które sprawdzą się, jeśli myślisz o niskobudżetowym remoncie czy wyposażeniu mieszkania na wynajem. Przykładowo, zestaw mebli kuchennych Belluno marki FIG oferuje pięć podstawowych szafek (dwie szafki wiszące, szafka dolna do zabudowy pod blatem, szafka do zabudowy piekarnika i szafka pod zlewozmywak), które razem tworzą gotową zabudowę – bez konieczności samodzielnego komponowania szafek czy oczekiwania na zamówienie u stolarza. Meble te oferują ciekawe rozwiązanie, jakim są szuflady ukryte w cokole. Możesz w nich łatwo schować przedmioty, z których nie korzystasz na co dzień, jak np. blachy do ciasta. Powiększone szafki górne mierzą aż metr wysokości i bez problemu pomieszczą wszelkie zapasy i przedmioty, które wolisz mieć w zasięgu ręki.

Meble kuchenne z kolekcji Belluno można znaleźć w sklepach sieci OBI w całej Polsce.