Jak dobrać blat i szafkę pod płytę kuchenną?

Wybór mebli kuchennych powinien bazować nie tylko na kwestiach estetyki. Wyposażenie meblowe musi być przede wszystkim praktyczne, by w przyszłości ułatwiało, a nie utrudniało codzienne korzystanie z przestrzeni kuchennej. To również tyczy się blatów lub szafek kuchennych – zwłaszcza, jeżeli w przyszłości planujemy montaż gazowej płyty ceramicznej, a nie typowej, wolnostojącej kuchenki. Jak dobrać taki mebel? Na co szczególnie zwracać uwagę? Na to pytanie odpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.

Jak dobrać szafkę

Szerokość szafki, w której zainstalowana będzie gazowa płyta ceramiczna, musi być dopasowana do wielkości samej płyty. Jak wyjaśnia Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK, w zależności od modelu, tego typu rozwiązanie montuje się w standardowych szafkach meblowych 90 cm (płyta X5), 80 cm (płyta X4), 60 cm (płyty X3). Miejmy tutaj na względzie wymiary producenta urządzenia, które porównamy z wnęką w szafce. Pamiętajmy także o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni dla wentylacji:

Taki mebel powinien być dostosowany do wysokich temperatur gotowania. Musi być takie wykonany z wysokiej jakości materiałów, które zagwarantują odporność na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Rekomenduję w tej materii drewno laminowane, płytę wiórową pokrytą laminatem, folią, lakierem lub fornirem oraz tworzywa sztuczne takie jak PVC czy akryl. Ważne jest również zadbanie o odpowiednie wykończenia i akcesoria – wysokiej jakości zawiasy, uchwyty i prowadnice, aby szafki były funkcjonalne i trwałe. W przypadku płyt ceramicznych, szczególnie ważna jest również opcja odpowiedniego wycięcia otworu w blacie oraz stworzenia przestrzeni do wentylacji.

Upewnijmy się, że nasza szafka zapewni odpowiednią odległość między ceramiczną płytą gazową, a powierzchnią mebla. W tym względzie warto zapoznać się z minimalnymi wymaganiami dotyczącymi odległości, które należy przestrzegać w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Pamiętamy, by pytać stolarzy lub sprzedawców mebli o parametry i bez obaw prosić o rekomendacje, mając na względzie komfort użytkowania technologii „gaz pod szkłem” – podpowiada ekspert DYNACOOK.

Płyta i blat

Montaż ceramicznej płyty gazowej możemy również przeprowadzić na blacie. Na początek zwróćmy uwagę na to, czy jest on solidny i przygotowany do montażu płyty – tak, by był w stanie utrzymać urządzenie – oraz odporny na wysokie temperatury. Co więcej, powinien być dobrze przymocowany do ściany, aby nie było możliwości jego przesunięcia. Wycięty otwór pod płytę oczywiście powinien być precyzyjnie wykonany, czyli zgodnie z zaleceniami, które producent podaje w instrukcji montażu.

Wybierając rodzaju materiału, z którego może być wykonany nasz blat, warto postawić m.in. na granit, czyli jeden z najbardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Jest łatwy do czyszczenia i niepodatny na wysoką temperaturę. Bardzo dobrze sprawdzą się tu również inne kamienie naturalne – marmur, kwarc czy onyks. Pamiętamy jednak, że mogą one wymagać regularnego uszczelniania, by zapobiec pojawiającym się przy gotowaniu plamom. Blat może być także wykonany z dektonu, drewna, kompozytu kwarcowego czy laminatu.   

O tym pamiętaj przy instalacji!

Instalacja ceramicznych płyt gazowych – takich jak te od DYNACOOK – powinna być wykonywana przez osoby z uprawnieniami do podłączania gazu. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ tego rodzaju specjalista wie doskonale, jak podłączyć gaz do kuchenki i jest w stanie sprawdzić, czy przepływ gazu będzie prawidłowy.

Odpowiednie podłączenie kuchenki do gazu – na przykład w formie „gaz sieciowy- miejski” lub butli gazowej – gwarantuje nam jej prawidłową pracę i komfort gotowania bez limitu. Co ważne, instalator po wykonaniu montażu wypełnia świadectwo podłączenia płyty, które stanowi podstawę do zachowania gwarancji na zakupioną płytę – podpowiada Stanisław Szyling, ekspert DYNACOOK.

Wybór odpowiedniej szafki lub blatu pod płytę gazową jest zatem istotnym krokiem przy projektowaniu lub renowacji naszej kuchni. Odpowiedni materiał i konstrukcja zapewnią nie tylko estetyczny wygląd, ale również bezpieczne i funkcjonalne użytkowanie nie tylko samego wyposażenia, ale i nowoczesnej płyty – takiej jak rozwiązanie od polskiego producenta ceramicznych płyt gazowych – firmy Dynaxo.

Dynaxo to polska firma rodzinna, która w produkcji płyt DYNACOOK stawia na innowacyjne rozwiązania i komponenty najwyżej jakości, które przekładają się na bezawaryjność płyt. Technologia „gaz pod szkłem” służy komfortowemu i łatwemu gotowaniu, dzięki czemu możemy skupić się na tym, co kochamy najbardziej.