Jak wybrać zlewozmywak? 5 kroków do wygodnej i pięknej kuchni

Zlewozmywak coraz rzadziej służy do mycia naczyń, od kiedy zmywarka stała się standardem w naszych domach. Zamiast tego, wyposażony w sprytne akcesoria ułatwia przygotowanie składników do gotowania i jest sprzymierzeńcem w utrzymaniu porządku w kuchni. Dodatkowo, w połączeniu z baterią, może dodać kuchni pięknego wyglądu.

Czy wiecie, że w zlewozmywaku wykonujemy aż 60% wszystkich prac kuchennych? To właśnie dlatego wybór właściwego modelu do własnej kuchni jest tak istotny. Jak zatem to zrobić? Wystarczy postawić na wyspecjalizowanego i renomowanego producenta jak Franke i trzymać się pięciu prostych kroków.

Krok 1. Określenie potrzeb

Zastanów się, w jaki sposób dotychczas korzystasz ze zlewozmywaka. Pomyśl też o tym, jakich udogodnień brakuje nie tylko w kuchni, ale w całym gospodarstwie domowym. Jeśli często gotujesz i używasz dużych garnków, możesz potrzebować modelu z jedną dużą, szeroką i głęboką komorą. Taki zlewozmywak w wielu sytuacjach może także wygodnie zastąpić wielofunkcyjną miednicę. Z kolei, jeśli często zmywasz ręcznie (np. ze względu na delikatną porcelanę), rozważ wybór wersji z dwiema komorami – jedną do mycia, a drugą do płukania lub suszenia naczyń.

Krok 2. Wybór materiału

Zastosowany materiał wpływa na wygląd, wytrzymałość i łatwość czyszczenia zlewozmywaka.

Modele granitowe, we Franke to Fragranite, składają się z 80% kwarcu, jednego z najtwardszych materiałów na Ziemi oraz 20% spoiwa akrylowego – stosowanego także w medycynie ze względu na jego obojętność chemiczną. Dodatkowo mogą zawierać technologię Sanitized®, która ogranicza rozwój drobnoustrojów i ułatwia utrzymanie higienicznej czystości. Zlewy granitowe dostępne są w wielu kolorach i wersjach, a najbardziej popularne i wygodne są modele podwieszane pod blatem.

Zlewy syntetyczne produkowane są z żywicy zbrojonej włóknem szklanym, we Franke to Tectonite®. Ich wytrzymałość na zarysowania, uderzenia i wysoką temperaturę zapewnia opatentowana powłoka PiMC. Modele tego rodzaju zainteresują osoby poszukujące budżetowych rozwiązań do swoich kuchni. Pozwalają też korzystać z bogatej gamy kolorów.

Z kolei zlewozmywaki stalowe powstają z wysokiej jakości stali szlachetnej, która wykazuje dużą odporność na codzienne użytkowanie – nawet przez dziesięciolecia. Tego rodzaju modele dostępne są w wielu różnych wariantach, co pozwala łatwo dopasować je do potrzeb użytkownika i budżetu. Najnowszą propozycją Franke są stalowe komory podwieszane pod blatem, które są bardzo wygodne w codziennym korzystaniu.

Krok 3. Określenie rozmiaru

Wielkość komory powinna być dopasowana do potrzeb niezależnie od wielkości kuchni. W kawalerce warto rozważyć nieco większy model, odpowiedni do szerszego zakresu zadań. W mniejszych kuchniach lepiej sprawdzi się zlewozmywak jednokomorowy. Trafnym wyborem do większego mieszkania będzie natomiast wariant dwukomorowy z ociekaczem lub jedną dużą komorą np. 72 cm. Dodatkowo na wyspach kuchennych coraz częściej pojawia się drugi, mały zlew – do opłukiwania rąk. Architekci zalecają raczej modele prostokątne niż okrągłe, ponieważ są one mniej pojemne. Pamiętajcie, że zlewozmywak zawsze dobieramy do szerokości szafki, natomiast na wyspie kuchennej mamy większą dowolność.

Krok 4. Sposób montażu, styl i kolor

Poszczególne warianty zlewozmywaków Franke mogą być montowane na szafce, wpuszczane w blat z odpowiednim otworem lub zawieszone pod blatem. Te ostatnie zapewniają wyjątkowo estetyczny efekt minimalizmu i ułatwiają utrzymanie czystości blatu. Należy jednak sprawdzić jaki montaż jest możliwy na danego rodzaju blacie i dokładnie przestrzegać instrukcji montażu. Pozostałe kwestie, takie jak wybór stylu, koloru i wykończenia powierzchni, to już czysta przyjemność wyboru estetycznego.

Krok 5. Innowacyjne akcesoria

Zlewozmywakowi towarzyszą różnego rodzaju akcesoria, jak przycisk korka automatycznego, dozownik płynu do mycia naczyń, wkładki ociekowe, deski do krojenia, a nawet specjalne przyborniki z najbardziej potrzebnymi w tym miejscu akcesoriami. Warto zapoznać się z bogatą ofertą tych dodatkowych elementów, które oferuje Franke. https://www.franke.com/pl/pl/home-solutions.html