Kuchnia na błysk ? jak zadbać o nią przed świętami

W czasie świąt kuchnia powinna lśnić, aby z jak największą przyjemnością przygotowywać w niej ulubione potrawy. Jak sprawnie pozbyć się wszelkich śladów tłuszczu, kurzu i resztek jedzenia? Wystarczy dobra organizacja i odpowiednie środki!

 

Kuchnia to takie miejsce w domu, które brudzi się najszybciej. Z tego powodu warto sprzątać ją regularnie, aby na bieżąco pozbywać się zabrudzeń z gotowania oraz zarazków. Można jednak wykorzystać czas generalnych, świątecznych porządków do dokładnego wyczyszczenia kuchennych urządzeń, a także okien. Jak najlepiej się do tego zabrać? 

Porządek i świeżość w lodówce

Nadchodzące święta to świetna okazja, aby zrobić generalne porządki w lodówce ? gdzieś przecież musimy pomieścić wigilijne potrawy! Warto wyjąć wszystko i pozbyć się przeterminowanych produktów oraz zbyt długo przechowywanych przetworów. Podczas przeglądania można również rozmrozić lodówkę i wyczyścić ją gąbką z niewielką ilością octu. Po przetarciu zostawiamy ją otwartą do wywietrzenia. Jeśli zapach octu będzie utrzymywał się zbyt długo, możemy włożyć do lodówki plasterki cytryny z powbijanymi goździkami, które pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. 

Piekarnik gotowy na świąteczne wypieki

Jeśli nie jesteście szczęśliwymi posiadaczami piekarników z funkcją samooczyszczania, kolejnym zadaniem na liście będzie czyszczenie tego urządzenia. Można wykorzystać domowy sposób i przemyć piekarnik mieszanką wody i octu w proporcjach 1:1 lub zdecydować się na bardziej profesjonalną metodę i zastosować specjalne preparaty tj. CLEAN CZYSTY PIEKARNIK marki JURGA. Produkt świetnie radzi sobie z usuwaniem tłuszczu i przepaleń, a także jest niezwykle uniwersalny. Możemy użyć go również do czyszczenia rusztów kuchenek gazowych oraz blach do pieczenia. 

Mycie płyty indukcyjnej

Posiadaczom szklanych płyt indukcyjnych mogą przydać się z kolei płyny do mycia naczyń, a także płyny do szyb. Pierwsze z nich rewelacyjnie radzą sobie z usuwaniem z kuchenki tłustych plam i przypalonych resztek jedzenia, a drugie z powodzeniem pozbywają się smug i pozostawią powierzchnie lśniące. Po specjalistyczne środki do mycia płyt warto sięgać jedynie w przypadku bardzo uciążliwych zabrudzeń. Po usunięciu plam z ich pomocą, można dodatkowo przetrzeć kuchenkę ściereczką nasączoną płynem do szyb, aby zapewnić jej piękny połysk.

 

Mycie okien

W zimie co prawda ciężko znaleźć odpowiedni czas na mycie okien, jednak warto przełożyć się do tego zadania. Przez lśniące okno wpadnie do wnętrza więcej naturalnego światła, które rozświetli pomieszczenie, sprawiając, że z przyjemnością będziemy przygotowywać w kuchni świąteczne potrawy. Trzeba wybrać w miarę ciepły dzień, kiedy na dworze nie będzie ujemnych temperatur. W przeciwnym razie woda może zamarzać, co zwiększa ryzyko pękania szyb i rozszczelniania okien. Najskuteczniejsze są płyny do szyb z dodatkiem alkoholu np. CLEAN CZYSTA SZYBA I LUSTRO marki JURGA. Preparat posiada świeży, przyjemny zapach i nie pozostawia na powierzchni smug ani zarysowań. Obecność nanocząsteczek w składzie powoduje mniejsze osadzanie się brudu i kurzu, dlatego możemy być pewni, że okna będą pięknie błyszczeć na święta i długo po nich.