Małe wnętrza, spore wyzwanie – o czym pomyśleć projektując oświetlenie?

Małe jest piękne, ale w kontekście aranżacji wnętrza bywa również kłopotliwe. Ograniczona metrażem przestrzeń musi spełniać mnóstwo funkcji, czasem łącząc je ze sobą. Bywa np. że salon w ciągu dnia jest miejscem pracy, a nocą pełni rolę sypialni. O tym w jaki sposób zaplanować oświetlenie w tego rodzaju projektach mówi Weronika Płońska, koordynator działu sprzedaży projektowej w Nowodvorski Lighting.

Odpowiednie oświetlenie wnętrza wpływa na jego funkcjonalność i powoduje, że wydaje się ono bardziej przestronne i przytulne.

Aby osiągnąć taki efekt należy zadbać o równomierne oświetlenie całej przestrzeni. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są szynoprzewody PROFILE, które pozwalają na zaprojektowanie instalacji odpowiadającej indywidualnym potrzebom nawet przy jednym punkcie zasilania – co jest dość często spotykanym ograniczeniem w pomieszczeniach o małym metrażu. Można je również zamontować w wersji podtynkowej, co sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie w aranżacji mniej znaczy więcej, mówi Weronika Płońska.

System PROFILE oferuje elastyczność również w kwestii designu. Za pomocą specjalnych adapterów możliwe jest wpięcie nie tylko technicznych, ale również dekoracyjnych opraw z systemu CAMELEON.

W małych wnętrzach projektując oświetlenie ogólne warto sięgnąć po oprawy oświetleniowe o szerokim kącie padania światła i ograniczonej wysokości. Znakomicie sprawdzą się plafony.

Ciekawym rozwiązaniem są oprawy w kształcie pastylek z kolekcji PILLS o wysokości zaledwie 5,5 cm, a w wariancie z jednym punktem świetlnym umiejscowione na listwie o długości zaledwie 23 cm. W sypialni natomiast sprawdzą się np. plafony TURDA o materiałowym wykończeniu i średnicy klosza już od 50 cm, podpowiada ekspertka.

W miejscach, które pozwalają na zabawę efektem można pomyśleć o zdecydowanych akcentach przestrzeni – np. CIRCOLO LED – lampie wiszącej, której oprawy są w formie koła i posiadają zintegrowane źródło LED. W modelach z 2 i 3 obręczami możliwe jest tworzenie dowolnych kompozycji przestrzennych o dostosowanym do metrażu pomieszczenia układzie i wysokości.

Sprytnym pomysłem jest zastosowanie lamp, które mogą zostać podłączone do znajdujących się w pomieszczeniu gniazdek. W przypadku opraw dostępnych w ramach systemu Cameleon jest to możliwe dzięki zastosowaniu CAMELEON CABLE SWITCH.

Jako doświetlenie naroży lub jako uzupełnienie oświetlenia głównego dobrze wykorzystać oprawy punktowe, które dodatkowo w przypadku sufitów podwieszanych można schować w warstwach wykończeniowych, co umożliwia wykorzystanie pomieszczenia na całej wysokości.

Strefy oświetleniowe w małych wnętrzach

Strefowanie oświetlenia pozwala na dostosowanie jego funkcji do faktycznych potrzeb użytkownika, optymalizuje wykorzystanie energii elektrycznej oraz nadaje przestrzeni odpowiedniego charakteru.

Zbudowanie takiego systemu jest możliwe nawet przy jednym punkcie zasilania. Trójobwodowe szynoprzewody COMMERCIAL TRACK LIGHTS SYSTEM (CTLS) umożliwiają wpięcie wielu opraw uruchamianych jednocześnie lub z podziałem na trzy osobne strefy oświetleniowe – wyjaśnia Weronika Płońska.

Wnętrza z klimatem

Oświetlenie niewątpliwie nadaje przestrzeni odpowiedniego klimatu. Tu znaczenie mają zarówno techniczne parametry, jak i design lamp.

Lampy stojące, biurkowe czy kinkiety to kropka nad i każdej aranżacji. Nadają przytulności i wzmacniają funkcjonalność określonych stref w pomieszczeniu – zarówno tych odpowiedzialnych za relaks, jak i wydzielających przestrzeń do pracy. Lampa stojąca MONO II, dzięki minimalistycznej formie, stanowi dyskretny element dekoracji, a jednocześnie, dzięki regulowanym źródłom światła, sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dużej ilości światła, podpowiada ekspertka.

W miejscach wyznaczonych do pracy warto pomyśleć również o lampach biurkowych. W małych wnętrzach, w których przestrzeń robocza zmienia się elastycznie do potrzeb, idealnie sprawdzą się lampy bezprzewodowe. MAHE LED, dzięki ładowarce micro USB, po pełnym naładowaniu działa do 9 h po odłączeniu od zasilania.

W celu wydzielenia przestrzeni można posłużyć się również oprawami ściennymi. Tu sprawdzą się zarówno rozwiązania tradycyjne, jak np. kinkiety LASER czy FOURTY, jak i rozwiązania szynowe. Niskonapięciowy system LVM (Low Voltage Magnetic) Track System pozwala na bezpieczne zamontowanie opraw na każdej wysokości. Dzięki temu możliwe jest doświetlenie ściany również w jej niższych partiach, co zbuduje klimat i optycznie nada wrażenia dodatkowego metrażu, dodaje ekspertka.

Nie mniej istotne od właściwego wyboru opraw jest także zapewnienie odpowiednich parametrów źródeł światła. Warto zwrócić uwagę na moc żarówek czy zintegrowanych ledów, ich temperaturę barwową, kąt świecenia czy natężenie światła. W małych wnętrzach warto zdecydować się na neutralną barwę, przełamaną cieplejszą w strefach relaksu i wypoczynku. „Miękkie światło” ma również znaczenie dla optycznego postrzegania wielkości przestrzeni, dlatego też warto rozważyć modele oferujące rozproszone światło o szerokim kącie padania, tłumaczy Weronika Płońska.

*Wszystkie przytoczone w materiale rozwiązania pochodzą z oferty Nowodvorski Lighting

Ceny kolekcji:

System PROFILE- cena uzależniona od doboru elementów systemu

System Cameleon – cena uzależniona od doboru elementów systemu

System CTLS – cena uzależniona od doboru elementów systemu

SYSTEM LVM – cena uzależniona od doboru elementów systemu

CAMELEON CABLE SWITCH – 29,00 zł

Kolekcja PILLS – od 155 zł

Kolekcja TURDA – od 429 zł

Kolekcja CIRCOLO LED – od 299 zł

Lampa stojąca MONO II – od 619 zł

Lampa przenośna MAHE LED – 599 zł

Kolekcja LASER – od 99 zł

Kolekcja FOURTY – od 59 zł


O Nowodvorski Lighting

Nowodvorski Lighting to polski producent dekoracyjnych opraw oświetleniowych, w tym systemów konfigurowalnych
– szynoprzewodów oraz autorskiego Systemu Cameleon. Firma od 29 lat tworzy rozwiązania odpowiadające najwyższym standardom pod względem wzornictwa, spójności z trendami i jakości. Asortyment obejmuje ponad 2000 produktów oświetleniowych, dedykowanych do przestrzeni domowych, komercyjnych i sektora HoReCa. Marka każdego roku poszerza ofertę o około 300 pozycji, odpowiadając na aktualne trendy i potrzeby rynku.

Nowodvorski Lighting jest polskim producentem dekoracyjnych opraw oświetleniowych, obecnym na ponad 50 rynkach świata. Dwa profesjonalne zakłady produkcyjne o powierzchni 19 000 m2, nowoczesny park maszynowy i zautomatyzowane centrum logistyczne o powierzchni 4500 m2 pozwalają spójnie realizować strategię rozwoju.

Jakość marki doceniają zarówno klienci, jak i eksperci. Nowodvorski Lighting jest zdobywcą prestiżowej nagrody RED DOT AWARD: Product Design 2019 za projekt lampy „Q LED” oraz ECO PRIZE i GRAND PRIX 2020 Międzynarodowych Targów Poznańskich dla Systemu Cameleon.

Dbałość o wzornictwo i nowatorskie rozwiązania sprawiają, że firma zdobyła zaufanie architektów, projektantów wnętrz oraz inwestorów.