Odważne, cyfrowe zmiany w Pfleiderer i innowacyjny sposób prezentacji kolekcji.

Nowoczesne technologie cyfrowe pomagają w biznesie i mogą pozytywnie wpływać na całą jej działalność. Dlatego Pfleiderer postanowił zmienić model biznesowy, aby jeszcze lepiej wpisać się w potrzeby rynku oraz swoich klientów. Nie tylko stworzył nową markę Mood Stories, ale również wprowadził ją na zupełnie nowy tor komunikacji oraz sprzedaży. Na nagrodę za te działania nie trzeba było długo czekać.

Pfleiderer to globalna firma z ponad 125-letnią tradycją, zajmująca się wytwarzaniem płyt wiórowych i laminowanych, działająca w zgodzie z ekologicznymi zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Do produkcji płyt wykorzystuje niemal w 90% drewno poużytkowe – recyklingowe oraz poprodukcyjne surowce z tartaków, jak zrębki i wióry. Kiedy w 2020 roku pandemia ograniczyła możliwość działania w sferze offline, Pfleiderer bardzo szybko zareagował na te zmiany, wprowadzając w życie m.in. innowacyjne systemy chmurowe. Na szczęście proces cyfryzacji w przypadku Pfleiderer rozpoczął się nieco wcześniej niż pandemia i cały czas trwa. Kluczowe rozwiązania mieliśmy już zaprojektowane i przemyślane, moment pandemii stał się po prostu silnym akceleratorem tych zmian. – mówi Jakub Wołodko, Dyrektor ds. Marketingu w firmie Pfleiderer. Dzięki temu nowa marka Mood Stories, która weszła na rynek w tym trudnym czasie, mogła być przedstawiona w nieszablonowy, atrakcyjny sposób oraz udostępnić klientom jak najwięcej informacji o oferowanych produktach.

Innowacyjny projekt

Nowa marka otrzymała nazwę Mood Stories. To nie tylko zbiór trendowych dekorów, ale przede wszystkim wygodne i niezwykle intuicyjne narzędzie pracy dla architektów i projektantów, jak również stolarzy. Kolekcja podzielona została na 10 nastrojów, a w każdym z nich znajdują się gotowe zestawienia dekorów, które pasują do siebie doskonale i pozwalają zaaranżować wnętrze w określonym nastroju. W tej formie architekci, projektanci i stolarze otrzymują bazę, która znacznie ułatwia i usprawnia pracę z dekorami. Nowa oferta wymagała jednak zupełnie nowych rozwiązań niż tych, które były dotychczas stosowane w firmie. Należało lepiej zaadaptować ją do wymagań lokalnych rynków oraz czytelniej zakomunikować, tak aby szeroka oferta kolorów oraz struktur dostępnych na dekorach była podana klientom w „lekkiej” i zrozumiałej formie. Zleciliśmy przeprowadzenie badań rynkowych, które utwierdziły nas w przekonaniu, że pewne procesy biznesowe muszą zostać dostosowane do wymagań rynku. Dzięki temu wiemy, że nasza nowa oferta znacznie lepiej odpowie na oczekiwania klientów. Postawiliśmy na dialog i partnerstwo zamiast narzucania gotowych rozwiązań. Do pracy nad stworzeniem nowej kolekcji zaprosiliśmy naszych sprawdzonych, wieloletnich partnerów Pfleiderer oraz współpracujących z nimi architektów wnętrz, projektantów i stolarzy. Efektem była możliwość uwzględnienia realnych potrzeb oraz doświadczenia wszystkich grup odbiorców. Co więcej, zdecydowaliśmy się wprowadzić zupełnie nową komunikację, a dla naszych partnerów handlowych udostępnić materiały wsparcia, które nie tylko pomogą im w codziennej pracy z nową kolekcją, ale również pozwolą łatwiej ją zakomunikować klientom. – podkreśla Jakub Wołodko.

Wejście w chmurę

Pomocna w stworzeniu nowoczesnych procesów marketingu i sprzedaży, pozwalających na otwarcie nowych kanałów e-commerce, okazała się firma SAP. W firmie Pfleiderer zdecydowano wdrożyć trzy systemy – SAP Commerce Cloud, SAP Customer Experience oraz SAP Sales Cloud. Dzięki temu dział marketingu może swobodnie korzystać z jednego narzędzia, które daje rzetelny obraz prowadzonych działań mających na celu rozwój nowej kolekcji Mood Stories, ale również planów na przyszłość. Co więcej pracownicy firmy oraz klienci mogą teraz korzystać z jednego, tego samego katalogu produktów oraz materiałów wspierających komunikację kolekcji i jej sprzedaż. SAP Commerce Cloud stał się fundamentem w obrębie marketingu i sprzedaży, a na jego bazie powstały:

  • Strona internetowa prezentująca nową kolekcję w nieszablonowy sposób, będąca dla klientów kluczowym punktem styku z ofertą Pfleiderer
  • Aplikacja mobilna Dekor Scanner pozwalająca skanować dekory i przenosić klienta od produktu fizycznego do świata wirtualnego. Po zeskanowaniu kodu towaru w sklepie stacjonarnym, aplikacja łączy się ze stroną www, gdzie można uzyskać wszelkie dodatkowe informacje na temat produktu, a nawet dokonać zakupu w e-sklepie. Aplikacja będzie stale rozwijana, aby oferowała jak najwięcej możliwości.
  • Platforma B2B, gdzie dostępne są do sprzedaży wszystkie produkty Pfleiderer. Docelowo mają one być powiązane ze sklepem on-line oraz narzędziem komunikacji Premium Partner Club, które działa w obszarze promocji produktowych.

Nagrody za innowacje i design

Główną nagrodą za wdrożenie procesów cyfryzacji w firmie Pfleiderer będzie oczywiście jej prężny rozwój – również ten w przyszłości, jednak już teraz firma została doceniona za najbardziej innowacyjny sposób wykorzystywania rozwiązań z ekosystemu SAP. Jury przyznało Pfleiderer Polska nagrodę SAP Innovation Award za odważną zmianę sposobu współpracy z klientami i tworzenie nowej jakości usług. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom Pfleiderer szybko i celnie będzie mógł dostosowywać ofertę do zmieniających się oczekiwań klientów. Również w dziedzinie wzornictwa Pfleiderer może pochwalić się wyjątkowymi nagrodami. Kolekcja Mood Stories zdobyła bowiem – Diament Meblarstwa 2022 oraz została finalistą konkursu Dobry Wzór. Co więcej, na bazie kolekcji stworzono innowacyjny projekt „Change the function – change the mood. All in one apartment by Mood Stories” we współpracy z cenionym architektem Piotrem Kuczią, który został doceniony na arenie międzynarodowej, zdobywając najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie projektowania: German Design Award w kategorii Excellent Product Design – Material and Surfaces, ICONIC Awards: Innovative Interios w kategorii Material – Furniture oraz IDA Design Awards w kategorii Interior Products | Materials and surfaces.

Aby odkryć możliwości kolekcji Mood Stories zapraszamy na stronę: https://www.pfleiderer.pl/