Ściana nad blatem w kuchni – przegląd ciekawych rozwiązań

W każdym pomieszczeniu w naszym domu znajdzie się to jedno problematyczne do zaaranżowania miejsce. Ściana z telewizorem, strefa do pracy, czy ściana nad blatem kuchennym. To właśnie przestrzeń nad blatem w kuchni może zostać nudną ścianą w kolorze pomieszczenia lub stać się eleganckim i przyciągającym uwagę punktem. Ta niedoceniona przestrzeń może dodać charakteru całej kuchni, a także służyć jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

W ostatnich latach, podczas projektowania przestrzeni użytkowych, modne stało się zwracanie uwagi na szczegóły. Kochamy te fikuśne uchwyty do szafek, czy podświetlane listwy przy podłodze. A co ze ścianą nad blatem? Zwykła farba, nawet ta odporna na zabrudzenia, to nie do końca najlepsze i najefektowniejsze rozwiązanie. Jak w takim razie dodać kuchni charakteru dodając ten jeden mały element nad blatem?

Płytki w małym i większym formacie

Płytki zostały wręcz stworzona do kuchni, a w szczególności na tę części, które najczęściej ulegają zabrudzeniom. Wykonane są z naturalnych surowców, łatwe w obróbce a jednocześnie odporne na działanie środków chemicznych. Znajdziemy je w najróżniejszych rozmiarach, zaczynając od małych – mozaikowych, kończąc na wielkoformatowych płytach. Na jakie się zdecydować?

To zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Duże płyty gresowe w monochromatycznym kolorze nadadzą nowoczesnego sznytu. Choć uwagę może przykuć glazura Chaplin, dostępna w sklepach Castorama. Wzór na glazurze, może imitować efekt mozaiki, a położenie jej będzie zdecydowanie prostsze niż własnoręczne układanie wszystkich małych elementów – mówi Tomasz Perzyna, ekspert Castoramy.

Mozaika, znana od wieków, zachwyca do dziś

Choć w starożytności mozaiki pełniły jedynie funkcję estetyczną, to dziś ta konstrukcja drobnych kolorowych elementów idealnie sprawdza się w kuchniach czy łazienkach. W tych pomieszczeniach wymaga ona jednak odpowiedniego zabezpieczenia. O ile mozaika sprawdzi się nad blatem roboczym, o tyle jeżeli chcemy ułożyć ją w miejscu narażonym na ciągłu kontakt z wodą lub wysokie temperatury, warto zastosować na niej dodatkową ochronę. Tu idealnie sprawdzi się np. panel ze szkła hartowanego. Dodatkowo mozaiki sprzedawane są w formie specjalnie przygotowanych elementów – naklejonych na siatkę. Dzięki temu ich montaż jest łatwy i przyjemny. Nad blatem kuchennym idealnie sprawdzą nam się geometryczne kształty imitujące np. plastry miodu. W Castoramie naszą uwagę przykuły metaliczne mozaiki Lolo Colours, a także lustrzane Metro Mirrors. Tylko spójrzcie, jak one odbijają światło! Coś magicznego co sprawdzi się zarówno w kuchni glamour, jak i nowoczesnej przestrzeni.

Panele przyblatowe

Ciekawym wykorzystaniem ściany nad blatem, może okazać się, wykończenie jej panelami przyblatowymi. Panele znajdziemy w opcji ze szkła hartowanego lub laminowanego drewna, a ich wygląd może zarówno stanowić „przedłużenie” blatu, jak i dodać ciekawy akcent np. w postaci geometrycznych kształtów. Materiał z jakiego wykonane są panele jest odporny na wilgoć i zabrudzenia dlatego, w przeciwieństwie do mozaik, nie wymaga dodatkowej ochrony. Jeżeli decydujemy się na zakup blatów w Castoramie, to możemy mieć pewność, że znajdziemy panele przyblatowe o odpowiadającym kolorze, strukturze i wzorze.

Powieś, postaw, miej w zasięgu ręki

Praktycznym rozwiązaniem do zagospodarowania ściany nad blatem kuchennym, są półki ze stali nierdzewnej i akcesoria magnetyczne. Na listwie magnetycznej, z łatwością możemy przechowywać najpotrzebniejsze noże, metalowe chochle, trzepaczki czy ręczne tarki. Listwa zamontowana pod szafką, nie rzuca się w oczy, a w nowoczesnej przestrzeni nada efektu jak z kuchni prawdziwego szefa.

Dodatkowo, w sklepach Castorama, do listwy Pecel, dostępna jest seria akcesoriów bambusowych na magnes. W ten sposób możemy dowoli dodawać do naszej przestrzeni nadblatowej, nowe półki, uchwyty i wieszaki, a na nich trzymać wszystko czego zawsze szukamy pod ręką podczas gotowania: ściereczek, przypraw, a nawet świeżych ziół – mówi ekspert Castoramy Anna Tuczkowska.

Z kolei półki i haczyki ze stali nierdzewnej, przymocowane do ściany utrzymają zdecydowanie cięższe przybory kuchenne niż praktyczne magnesy. Na tego typu półkach możemy trzymać ulubione rondelki, butelki z oliwą lub słoiki z kaszą czy ryżem. W ofercie Castoramy znajdziemy serię Datil, z której skomponować można idealny zestaw półek i uchwytów na ścianę nad blatem. Dzięki materiałowi z jakiego zostały wykonane elementy, możemy mieć pewność, że para unosząca się nad kuchenką, czy wilgotne garnki nie zniszczą struktury półek, a solidna konstrukcja utrzyma najróżniejsze składniki, czy przybory.

W kuchni, w której postawiliśmy na gładkie ściany w jednym kolorze, warto delikatnie zaszaleć. Ściana nad blatem kuchennym, w szczególności ta nad kuchenką, aż prosi się o odpowiednią aranżację. Niezależnie od tego czy postawimy na stonowanie kolory, ciekawe kształty, czy struktury, gwarantujemy, że wyróżniająca się na tle całej kuchni ściana, nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, lub podbije jej nowoczesny wygląd.