Sub-Zero/Wolf / kuchnia amerykańska jaka jest?

Kontynuacja „Seksu w wielkim mieście”, kultowego serialu sprzed lat, zatytułowana „I tak po prostu”, przenosi nas do współczesnych wnętrz Nowego Jorku. Charlotte (Kristin Davis), jako wzorcowa pani domu, pokazywana jest często na tle swojej kuchni, w wielu elementach bardzo amerykańskiej. Czym charakteryzuje się amerykańska kuchnia?

Kuchnia po amerykańsku

Duża przestrzeń, dużo słońca i mebli, obowiązkowa wyspa, wiele detali i doskonałe urządzenia kuchenne oraz biel, często wybierana przez Amerykanów jako dominujący kolor. Wnikliwy obserwator dostrzeże też w kuchni bohaterki serialu funkcjonalność i głęboko przemyślane uporządkowanie. Na tle bieli wybijają się drobne detale w odcieniach złota, srebra i czerwieni. Nośnikiem tego ostatniego koloru są duże pokrętła kuchni Sub-Zero/Wolf, w Ameryce cieszącej się renomą ikony.

Przestrzeń i jeszcze raz przestrzeń

Kuchnie w stylu amerykańskim są inne od tych powszechnie spotykanych w Europie. Przede wszystkim należy pamiętać, że Amerykanie uwielbiają duże przestrzenie. Poza Nowym Jorkiem, gdzie czasem jej brakuje (co akurat nie jest problemem Charlotte, zamieszkującej luksusowy apartament przy Park Avenue), praktycznie wszystkie domy czy apartamenty są w Stanach Zjednoczonych znacznie większe niż na naszym kontynencie. Podobnie jest z kuchniami. Najczęściej są one otwarte na salon i znajdują się w dostępnej dla gości części mieszkania, w odróżnieniu od tej bardziej prywatnej, z sypialniami czy gabinetami. Od lat 70. ubiegłego wieku niemal obowiązkowym elementem każdej amerykańskiej kuchni jest wyspa.

Luksusowe materiały i klasyczne wykończenia

Cechą charakterystyczną kuchni w stylu amerykańskim są zdobione na modłę klasyczną fronty z litego drewna. Praktycznie nie spotyka się frontów wykonanych z płyt meblowych, co ma oczywiście znaczący wpływ na koszt wykonania takiej kuchni. Drewno takie jak dąb, orzech, sosna lub wiśnia to materiały wykorzystywane najczęściej, a szafki i szafy są przy tym wypełnione szufladami, wieszakami, schowkami i obrotowymi półkami do przechowywania wszystkiego, począwszy od garnków i patelni, po przyprawy, ręczniki i ściereczki kuchenne. Dominantą kolorystyczną jest bądź odcień naturalnego drewna, bądź biel, jak u Charlotte. Kuchni amerykańskiej często jest blisko do stylu rustykalnego, dlatego znajduje się w niej wiele dekoracji, pudełeczek, słoiczków i rozmaitych akcesoriów.

Potężne urządzenia

– Amerykanie uwielbiają w kuchni drewno, ale lubią też akcenty ze stali nierdzewnej – mówi Maciej Michalak z showroomu amerykańskiej marki urządzeń kuchennych Sub-Zero/Wolf Poland. – Z niej wykonany jest najczęściej okap, chłodziarka oraz obudowy piekarników i kuchni. To, co przemawia do gustów amerykanów to po prostu trwałość – dodaje.

Urządzenia w kuchni muszą też być duże, dlatego Amerykanie lubią rozwiązania typu French Door: ogromne chłodziarko – zamrażarki z podwójnymi drzwiami i szufladami. Na te potrzeby już w latach 40. ubiegłego wieku trafnie odpowiedział Westye F. Bakke tworząc w swoim garażu rodzinną firmę. Jej historia jest niczym spełnienie amerykańskiego snu. W kuchniach jego krajanów znajdziemy również rozbudowane kuchenki gazowe, podwójne piekarniki, miksery stojące i profesjonalne ekspresy do kawy. Wszystkie te urządzenia mają zapewniać najwyższy poziom przygotowywania posiłków.

W Ameryce wszystko jest większe, więc i kuchnie są większe. Wszystko też ma swoje wydzielone miejsce i podporządkowane jest temu, by ułatwić przyrządzanie posiłków oraz przechowywanie żywności. – To stylowe, pełne światła i naturalnych materiałów pomieszczenia. Ich sercem są wysokiej klasy urządzenia, których nie powstydziłby się profesjonalny kucharz – mówi Maciej Michalak z Sub-Zero/Wolf Poland.

Showroom marki Sub-Zero/Wolf znajduje się w Warszawie przy ul. Jara 4/1, www.subzerowolf.pl

Sub-Zero/Wolf to kultowa amerykańska marka urządzeń kuchennych takich jak chłodziarki, kuchnie, piekarniki, winiarki i mniejsze akcesoria AGD. Firma ma swoje korzenie w latach 40. ubiegłego wieku, kiedy to Westye F. Bakke projektuje w swojej piwnicy pierwszą chłodziarkę. Sub-Zero/Wolf nadal pozostaje w rękach rodziny jej założyciela. Urządzenia cechuje najwyższa jakość wykonania, unikalna technologia, trwałość i energooszczędność. Wyróżniają się one również ponadczasową estetykę, która zawsze idzie w parze z funkcjonalnością.