Świadomie wybieraj w kuchni: Zdrowie nie tylko na talerzu

Zanim kupimy wymarzone meble kuchenne, dobrze jest upewnić się, że będą wykonane z wysokiej jakości, solidnych materiałów, które są łatwe w utrzymaniu, odporne na wpływ temperatur i wilgoci, ale również bezpieczne dla naszego zdrowia.    

W kuchni powinniśmy zadbać nie tylko o zdrowe jedzenie, ale i zdrowy klimat. Materiały, z których wykonane są meble powinny pochodzić od wiarygodnego dostawcy. Fot. KAM

Kuchenna zabudowa meblowa musi mierzyć się z ciągłą, często intensywną eksploatacją. Jest narażona na zabrudzenia, wysokie temperatury, wilgoć a nawet uszkodzenie w trakcie pracy ostrymi narzędziami czy różnego typu robotami kuchennymi. Dlatego powinna być wykonana z solidnych materiałów, które są odporne, dobrze się użytkują, a przy tym są łatwo zmywalne. Podczas przygotowywania posiłków nie możemy przecież martwić się nieustannie, że coś się rozleje, trwale ubrudzimy czy porysujemy powierzchnię mebli. Czy pamiętamy o tym, aby upewnić się, że nasza kuchnia będzie również zdrowa?

W kuchni liczy się nie tylko dobry design i funkcjonalność, ale przede wszystkim wysoka jakość. Odpowiednio zabezpieczone meble będą odporne na działanie wilgoci, wpływ i zmiany temperatury, ale również bezpieczne dla zdrowia użytkowników. Fot. KAM

Chociaż pod pojęciem ?zdrowa kuchnia? rozumiemy świadomy sposób odżywiania, bazujący na produktach sprzyjających naszemu organizmowi, priorytetem podczas wyboru mebli także powinno być zdrowie i bezpieczeństwo naszej rodziny. Skoro przed kupnem sprawdzamy etykiety żywności, aby upewnić się czy jej skład jest zdrowy, podobnie powinniśmy postąpić w przypadku mebli, z których będziemy korzystać na co dzień podczas przygotowywania posiłków. Na co powinien zwrócić uwagę świadomy nabywca mebli?

Na atesty i certyfikaty, które gwarantują, że meble spełniają normy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Odpowiednie świadectwa potwierdzają jakość, wytrzymałość i bezpieczeństwo mebli, dlatego powinniśmy ich wymagać od dostawcy naszej zabudowy kuchennej ? mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. ? Będziemy mieli pewność, że meble zostały poddane specjalistycznym testom, które mają zagwarantować ich solidność i trwałość. Materiał, z którego są wykonane powinien spełniać wymagania w zakresie bezpieczeństwa oraz higieny.

Blat kuchenny musi sprostać nie tylko intensywnemu użytkowaniu, ale również kontaktowi z żywnością, dlatego musi być wykonany z materiału, który jest do tego przystosowany. Fot. KAM

Na blat kuchenny nierzadko odkładamy kanapkę, ciastko czy owoc przed ich zjedzeniem. Na nim przygotowujemy posiłki. Dlatego powinniśmy mieć pewność, że zanim meble trafią do naszej kuchni, zostały odpowiednio przebadane, a do ich produkcji użyto materiałów ze sprawdzonych źródeł, które mogą mieć kontakt z żywnością. Nie zawierają substancji szkodliwych czy pierwiastków ciężkich, które mogłyby przenosić do spożywanych przez nas produktów.

Świadomy wybór nie sprowadza się tylko do stylu zabudowy i dekorów, ale również materiałów, z których meble będą wykonane. Gwarancją naszego bezpieczeństwa są wysokiej jakości materiały, zgodnie z obowiązującymi normami, które nie zawierają niedozwolonych substancji. Muszą być dopuszczone do użytkowania w domach oraz kontaktu z żywnością ? mówi projektantka.

Meble kuchenne będą nam służyły przez lata, dlatego podczas wyboru nie możemy kierować się wyłącznie względami estetycznymi. Upewnijmy się, że zostały odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu w kontakcie z parą wodną czy wysokimi temperaturami nie będą wydzielały szkodliwych substancji.

W trosce o zdrowie i trwałość zabudowy kuchennej warto zainteresować się również technologią klejenia obrzeży meblowych. To miejsce szczególnie narażone na destrukcyjny wpływ wilgoci, dlatego od jakości połączenia klejowego będzie zależało, jak meble będą się prezentowały po latach intensywnego użytkowania.