Wszystko czego potrzebujesz do podłączenia LED

Systemy oświetleniowe to nieodłączny element każdego wnętrza, a coraz częściej – również mebli. Nie tylko pozwalają nam funkcjonować po zmroku, ale też tworzą nastrój i podkreślają piękno przedmiotów, kolorów i faktur. Aby mogły działać bez zarzutu, wymagają jednak osprzętu. Czego dokładnie potrzebujecie do ich podłączenia? Na przykład zestawów zasilających i włączników.

FOT. REJS

Czasy, kiedy jedynym źródłem światła w domu były górne lampy, na szczęście już minęły. Dziś oświetlenie jest jednym z głównych narzędzi w kreacji aranżacji wnętrz, a także panującej w nich atmosfery. Mało tego. W rękach projektantów i doświadczonych montażystów może być nie tylko funkcjonalnym wyposażeniem, ale również oryginalną, wyrafinowaną i bardzo gustowną ozdobą.

FOT. REJS

– Nowoczesne oświetlenie ledowe ma tę wyższość nad tradycyjnymi rozwiązaniami, że jest zdecydowanie bardziej trwałe i energooszczędne. Kilkadziesiąt razy mniejsze zapotrzebowanie na energię przekłada się na niższe rachunki za prąd. Systemy LED mają też dłuższą żywotność, więc w ujęciu długofalowym są bardziej opłacalne. – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu firmy REJS oferującej kompleksową gamę rozwiązań świetlnych.

Światło, które można kreować

Jak wspomnieliśmy, do wyboru mamy dziś mnóstwo systemów i rozwiązań. W tym te z oferty firmy REJS do coraz modniejszego oświetlenia strefowego. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż pozwalają na największą swobodę projektowania i najbardziej nieszablonowe rozwiązania.

FOT. REJS

Oświetlenie strefowe można stworzyć na wiele sposobów. Możemy wykorzystać punkty świetlne czyli wpuszczane lub nakładane okrągłe oprawy. Nakierowane na konkretne elementy wnętrza np. na powieszony na ścianie obraz, pozwalają je estetycznie podkreślić.

Innym wariantem są taśmy i listwy LED montowane np. w podwieszanych sufitach albo meblach. Odpowiednio zamontowane np. pod górnymi szafkami w kuchni, wokół lustra w łazience, w witrynie z ulubionym szkłem lub komodzie, równomiernie doświetlają mebel i całą jego zawartość.

Dostępne w wielu wariantach taśmy LED od REJS, w zależności od potrzeb, mogą emitować światło o różnym natężeniu i temperaturze. Jasne lub nastrojowo ściemnione, ciepłe, neutralne i zimne. Te chłodne najlepiej sprawdzi się w łazience. Ciepłe z kolei we wnętrzach, w których chcemy odpocząć np. w sypialni. Taśmy dostępne są w długości podstawowej 5 m, a wariant 2835, o szer 8 mm/6.6 w – również 50 metrów

Uzupełnieniem taśm są profile LUMI, które pozwalają ukryć elementy techniczne. Delikatne i  bardzo dyskretne dostępne są w 4 wariantach do różnych zastosowań: nawierzchniowe, wpuszczane, narożne i wieńcowe.

Zestawy zasilające LED – niezawodne i łatwe w montażu

Co ważne, wszystkie powyższe systemy łączy jedno. Aby rzeczywiście działały, muszą mieć dostęp do odpowiedniego zasilania. W przypadku technologii LED niezbędne są zasilacze np. MASTER dostępne w 8 wariantach (7, 12, 16, 24, 33, 54, 65, 80 W), albo właśnie wprowadzane do sprzedaży kompletne zestawy zasilające, które znacząco ułatwiają pracę montażystów.

REJS przedłużacz biurkowy

– Nowe zestawy zasilające od REJS typu Plug&Play, dedykowane są dla różnych mocy oświetlenia (7, 12, 16, 24 i 33 W). Kompletny zestaw składa się z przewodu zasilającego z wtyczką 230 V, (w standardzie europejskim lub brytyjskim), zasilacza MASTER oraz przewodu podłączeniowego z wtyczką miniAMP.  – mówi Joanna Posadzy.

Podłączenie zestawu nie wymaga żadnych narzędzi gdyż nie ma konieczności lutowania. Dzięki temu oszczędzamy czas i unikamy przykrych niespodzianek. Długie na 4 metry przewody: zasilający oraz podłączeniowy – każdy po 2 m, umożliwiają wykorzystanie zestawu w dowolnym miejscu, nawet stosunkowo daleko od źródła zasilania.

Schemat podłączenia do szybkiego montażu wygląda następująco: zestaw zasilający, włącznik, złączka, taśma – i gotowe. Należy tylko pamiętać o pozostawieniu ukrytej, ale łatwo dostępnej przestrzeni na osprzęt, co ułatwi późniejszą eksploatację.

Włączniki – wybierz model pasujący do potrzeb i stylu wnętrza

Warto podkreślić, że nowe zestawy zasilające są kompatybilne ze standardem miniAMP. Dzięki temu istnieje możliwość dowolnego ich łączenia z pozostałym osprzętem z oferty REJS: dystrybutorami, złączkami, taśmami i włącznikami. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te ostatnie – włączniki to małe dzieła sztuki i nowoczesnej technologii.

Włączniki REJS można podzielić na przyciskowe np. W01 i W04, a także dotykowe np. W02, W03 czy kątowy W06. Te ostatnie wystarczy tylko delikatnie musnąć, by sterować światłem. Uzupełniają je włączniki podblatowe W10, do profili LED W09, modele bezdotykowe – W05 i W07 oraz bezprzewodowe sterowane za pomocą pilota – W08. Wszystkie są niewielkie, dzięki czemu łatwo je schować. Większość umożliwia też regulację natężenia światłem. Dostępne są w bieli i czerni (W01, W02, W07), oraz uniwersalnym chromie (W02, W03 i W06).

www.rejs.eu www.e-rejs.eu

***

Firma REJS jest jednym z wiodących producentów i dystrybutorów akcesoriów i komponentów meblowych, działających na rynku polskim i zagranicznym.

Portfolio przedsiębiorstwa obejmuje elementy wyposażenia mebli do kuchni, łazienki i garderoby jak np. systemy szuflad, cargo, zestawy do segregacji odpadów, zawiasy, prowadnice i uchwyty. Ofertę uzupełniają komponenty meblowe – płyty, laminaty i materiały kompozytowe pod marką Dekores.

U podstaw sukcesu REJS leży: 30 lat doświadczenia, profesjonalna kadra, rodzinne wartości, nacisk na innowacje, a także perfekcyjna znajomość branży.