5 sposobów na oświetlenie LED łazienki 

Praktycznie żadna nowoczesna łazienka nie może obejść się dziś bez oświetlenia LED. Oświetlenie LED w łazience może spełniać wiele funkcji dekoracyjnych i zadaniowych.

Możemy doświetlić lustro, poprowadzić linie światła po podłodze lub w subtelny sposób oświetlić szafki i półki. Łazienka to miejsce, gdzie często oddajemy się relaksowi, dlatego delikatne oświetlenie LED będzie dobrze komponować się z projektem wnętrza.

Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na ciekawe aranżacje z wykorzystaniem oświetlenia LED.

1# Oświetlenie LED łazienki – praktyczny sposób na podświetlone lustro

Wiele osób decydujących się na oświetlenie lustra w łazience, wybiera montaż taśm LED w zamontowanych wokół lustrzanej tafli profilach aluminiowych. Plusem takiego rozwiązania jest to, że zapewnia ono równomierne oświetlenie twarzy. Z pewnością docenią to kobiety wykonujące makijaż, a także golący się mężczyźni. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zdecydować się na docięcie profili pod kątem. Ten sposób sprawi, że wykonana wokół lustra ramka będzie idealnie dopasowana.

Drugi sposób to montaż skierowanego w dół profilu na górze lustra. Takie rozwiązanie jest nieco prostsze, szczególnie że na rynku są dziś dostępne jednostronne profile kierunkowe. Jeśli będziemy mieć problem z ukryciem zasilacza do LED, tutaj z pomocą przyjść mogą profile pomocnicze. Tak wykonana oprawa LED będzie rozpraszać światło w dół po całym lustrze.

Zobacz, jak w prosty i ciekawy sposób oświetlić lustro za pomocą jednostronnego profilu Lumines Lighting – Unico

 

2# Czy warto w łazience zamontować oświetlenie w podłodze?

Jeśli chcemy uzyskać spektakularny efekt, możemy zdecydować się na wykonanie oświetlenia podłogowego w łazience. Profile LED w podłodze mogą wyznaczać strefy pomieszczenia lub pełnić funkcję nawigacyjną.
To trik, który wprowadzi do łazienki dużo bardziej przytulny nastrój. Trzeba jednak pamiętać, aby zastosować odpowiednie profile, w których umieszczone będą taśmy LED. Profile podłogowe powinny charakteryzować się wytrzymałością klosza oraz zwiększoną odpornością na wilgoć i zachlapania. Na uwagę zasługuje między innymi profil LUMINES typ RUNO, który wyposażony jest w uszczelniający klosz. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że taśma ulegnie zawilgoceniu.

3# Oprawki sufitowe LED do łazienki – czy oświetlenie LED w suficie to naprawdę dobry wybór?

Zastanawiając się nad tym, jakie oświetlenie górne w łazience wybrać, warto rozważyć punktowe oprawy sufitowe. Popularnie nazywane oczkami lub halogenami, są najczęściej spotykanym sposobem na oświetlenie sufitu. Pozwalają na łatwy dostęp i wymianę źródła światła. Wybór spośród niezliczonej ilości kształtów i kolorów pozwala na dopasowanie ich do designu całego pomieszczenia. Nowoczesne oprawki LED pozwalają na regulowanie kąta padania światła. Dzięki temu możemy łatwo skierować strumień światła na półki czy szafki. Jeśli chcemy zamontować je bezpośrednio nad wanną lub prysznicem, możemy pomyśleć o oprawach wodoszczelnych. Np. oprawa sufitowa LED Aqua wykończona uszczelnionym kloszem chroniącym źródło światła. Będzie to dobre rozwiązanie, jeśli obawiamy się zachlapania, czy pary wodnej.

4# Jak oświetlić szafki/półki lub wnęki w łazience?

Wiele osób urządzających łazienkę chce mieć podświetlane szafki oraz półki. Idealnie do tego celu nadają się taśmy LED, które montuje się w zaledwie kilka chwil. Dzięki nim meble w łazience będą zawsze doskonale widoczne. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie zużycia światła głównego. W zupełności wystarczy, jeżeli chcemy wziąć relaksującą kąpiel w przytulnych warunkach.

Wybierając taśmy LED, które mają zostać zamontowane na szafce bądź półce, warto postawić na te o ciepłej barwie. Do takich zaliczana jest między innymi taśma PRO 3 Y 12 V 300 LED 2835 SMD 6 W WW RA95.
Oczywiście taśma LED powinna być zamontowana w profilu, co zwiększy jej żywotność.

5# Czy sufit podwieszany z oświetleniem LED to dobry wybór w łazience?

Jak już wspomnieliśmy, oświetlenie LED łazienki bardzo często wykorzystywane jest w przypadku światła głównego. Wykonanie sufitu podwieszanego świetnie sprawdzi się w przypadku montażu oświetlenia LED. Plusem takiego rozwiązania jest jego efektowny wygląd, co sprawia, że stanie się świetną ozdobą łazienki. Jednocześnie pozwala na skuteczne zamaskowanie ewentualnych niedoskonałości na suficie. Sufit podwieszany z oświetleniem LED pozwala na zastosowanie zarówno taśm montowanych w profilach, jak i oprawek czy paneli. To od nas i od efektu, który chcemy uzyskać, zależy, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy.