Bałagan w kuchni? Te triki pomogą się z nim uporać!

Nie bez przyczyny mówi się, że kuchnia to serce domu – to w niej toczy się codzienne życie. W kuchni przygotowujemy i jemy posiłki, spotykamy się z rodziną, przechowujemy mnóstwo rzeczy. Kuchnia jest najczęściej użytkowanym pomieszczeniem w całym domu, dlatego zwykle tak trudno zachować w niej czystość. Jeśli i dla Ciebie stanowi to wyzwanie, spróbuj zastosować te proste rozwiązania. Gwarantujemy, że z nimi Twoja kuchnia będzie bardziej uporządkowana!

Zachowaj porządek podczas gotowania

Najlepszym sposobem na utrzymanie czystości w kuchni jest zapobieganie bałaganowi już na etapie przygotowywania posiłków. Staraj się utrzymać porządek na blacie roboczym, odkładając od razu używane naczynia i narzędzia do zmywania. Odpadków i śmieci pozbywaj się na bieżąco, aby uniknąć niepotrzebnego bałaganu. Gdy gotowanie dobiegnie końca, umyj dokładnie deskę do krojenia i zadbaj o szybkie posprzątanie resztek jedzenia zanim te zdążą zaschnąć. Systematycznie przecieraj też blaty kuchenne – w tym celu świetnie sprawdzi się uniwersalna ściereczka z jonami srebra od Viledy, która nie wchłania nieprzyjemnych zapachów i na długo pozostaje świeża. W ten sposób zapobiegniesz powstaniu na blacie trwałych plam i odbarwień.

Zadbaj o czystość sprzętu kuchennego

Sprzęt kuchenny, tak jak każde inne narzędzie, wymaga regularnego czyszczenia. Pomoże to wydłużyć jego żywotność i uchroni Cię przed koniecznością wymiany, dlatego staraj się regularnie czyścić kuchenkę, piekarnik czy mikrofalówkę. Nie zapomnij też o lodówce, która wręcz wymaga umycia co kilka tygodni. W przeciwnym razie, mogą się w niej rozwijać szkodliwe dla zdrowia bakterie i grzyby, będące przyczyną nieprzyjemnych zapachów. Przypalone resztki jedzenia, np. z płyty grzewczej, najłatwiej usuniesz za pomocą zmywaka kuchennego. Zwróć jednak uwagę, by był on dostosowany do czyszczenia delikatnych elementów, takich jak szkło czy teflon, aby ich nie zarysować. Bezpiecznym wyborem będzie zmywak Glitzi Always Clean od Viledy, którego mocna poliuretanowa warstwa ścierna łatwo usuwa uporczywe plamy, lecz nie pozostawia żadnych rys na mytych powierzchniach. Na najtrudniejsze zabrudzenia warto wyposażyć się w zmywak ze stali nierdzewnej, np. Vileda Glitzi Power INOX, którym bez trudu doczyścisz piekarnik wraz z rusztem i blachami do pieczenia. Zmywak ten jest 5 razy trwalszy od tradycyjnych druciaków, więc nie odkształca się i pozostaje higieniczny na dłużej.

Postaw na odpowiednią organizację

Dla utrzymania porządku w kuchni niezwykle ważna jest dobra organizacja. Ilość przechowywanych w niej sprzętów i produktów potrafi przytłoczyć, a im większy chaos, tym trudniej będzie nam się w nich odnaleźć. Dlatego warto przynajmniej raz na jakiś czas uprzątnąć nieco szafki kuchenne, pozbyć się zalegających w nich przeterminowanych produktów, kurzu i resztek jedzenia. Żywność najlepiej przechowywać w zamkniętych pojemnikach, aby zapobiec rozlaniu się czy wysypaniu. Warto też wyposażyć się w akcesoria, które pomogą nam uporządkować przestrzeń. Takie elementy, jak ociekacz do naczyń czy organizer do sztućców powinny znaleźć się w każdej kuchni, podobnie jak zestaw szczelnie zamykanych pojemników do szuflad na artykuły sypkie i przyprawy.

Wybieraj sprytnych pomocników

Bieżące utrzymanie porządku w kuchni nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy korzysta z niej wiele osób, a już w szczególności kiedy mamy małe dzieci. Wtedy zwykle czasu jest mało, a w codziennym rozgardiaszu o bałagan nietrudno. Ale i w szybkim sprzątaniu można sobie pomóc wybierając sprytne rozwiązania. Dla przykładu, zamiast sięgać po ciężkie wiadro z wodą do umycia podłogi w kuchni kiedy coś się rozleje, warto wyposażyć się w lżejszy i bardziej poręczny mop ze spryskiwaczem, jak np. Vileda 1-2 Spray Max. Za jego pomocą szybko wyczyścisz nawet duże powierzchnie, ponieważ mop wyposażony jest w dwustronną nakładkę myjącą z mikrofibry, która usuwa aż 99% bakterii i wirusów przy użyciu samej wody!  Wygodny spryskiwacz rozprowadza ją po całej powierzchni, a Ty nie musisz się martwić napełnianiem i dźwiganiem ciężkiego wiadra. Raz-dwa i podłoga lśni czystością!

O firmie:

Vileda w Polsce rozpoczęła swoją działalność w roku 1994. Od tego czasu rozbudowała doskonałą dystrybucję we wszystkich miastach Polski i jest obecna zarówno w sieciach międzynarodowych, jak i na rynku tradycyjnym Vileda gwarantuje najwyższej jakości artykuły gospodarstwa domowego, dzięki czemu sprzątanie, prasowanie i suszenie stało się czystą przyjemnością, a liczba lojalnych klientów zwiększa się z roku na rok. Firma FHP Vileda (Freudenberg Household Products Vileda) jest częścią koncernu Freudenberg, który cieszy się ponad 150 letnią tradycją. Koncern Freudenberg to rodzinna firma założona w roku 1849 roku w Niemczech w mieście Weinheim przez Carla-Johanna Freudenberga. Obecnie posiada 280 oddziałów w 42 krajach  i zatrudnia ponad 30.000 pracowników. Dzięki ciągłej pracy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi wszystkich produktów do sprzątania (od ściereczek, zmywaków i rękawiczek poprzez całą gamę mopów i systemów czyszczących po całą kategorię do prasowania i suszenia), Vileda stała się światowym liderem w branży mechanicznych środków czystości.

Więcej informacji: www.vileda.pl