Dobór oświetlenia we wnętrzu. Porady dla projektantów

Projektowanie wnętrz to sztuka wyboru. W aranżacji domów i mieszkań coraz większego znaczenia nabiera wykorzystanie światła. Jest ono nie tylko dodatkiem, ale też czynnikiem, który wpływa na komfort i zdrowie oraz kreuje nastrój domowników.

Architektura świetlna obecna jest już na najwcześniejszym etapie projektowania budynków jedno- oraz wielorodzinnych. Funkcjonalność i aspekt dekoracyjny to dwa elementy, którymi powinien cechować się odpowiedni projekt oświetlenia dla wnętrza. Dostępność na rynku nowoczesnych
i zaawansowanych technologicznie systemów do sterowania światłem stwarza szereg możliwości wykorzystania go w każdym pomieszczeniu.

Od ogółu do szczegółu

W nowoczesnych projektach obowiązuje zasada, w myśl której w wydobyciu najważniejszych cech oświetlanych obiektów znaczenie ma jakość światła, a nie tylko jego ilość. Oświetlenie ogólne ułatwia orientację i aktywność. Stanowi bazę dla bardziej precyzyjnych, punktowych form wypełniania pomieszczeń i obiektów światłem. Światło punktowe skupia się na konkretnym elemencie i eksponuje jego walory zarówno estetyczne, jak i podkreśla te funkcjonalne. Dostarcza o nim informacji. Stosując odpowiedni rozkład jasności można uporządkować bogactwo informacji zawartych w danym pokoju. Odpowiednio rozmieszczone lampy są w stanie zmienić proporcje pomieszczenia – wydłużyć je albo sprawić, że wyda się wyższe czy bardziej zróżnicowane.

Gdy chcemy położyć nacisk na konkretny detal, warto zastosować oświetlenie akcentujące. Ze względu na swoją ergonomiczność można je wykorzystać w kuchennych szufladach, przy półkach w garderobie, czy przy doświetleniu schodów w korytarzu. Światło akcentujące w odpowiedniej temperaturze barwowej usprawni codzienne korzystanie z szafy, czy pozwoli z łatwością znaleźć poszukiwany przedmiot w szufladzie.

Do kreowania nastroju można połączyć światło akcentujące z dekoracyjnym. Dzięki temu salon lub sypialnia staną się pomieszczeniami, w których zdrowo wypoczniemy i zrelaksujemy się po całym dniu. Światło akcentujące można wykorzystać do uzyskania efektu zwierciadlanego, gdy użyjemy punktowego źródła światła na materiałach odbijających. – Ewolucja w projektowaniu oświetlenia jest widoczna na każdym kroku. W zależności czy sięgamy do szuflady czy wchodzimy po schodach na piętro, światło towarzyszy nam wszędzie. Możemy je wykorzystywać dowolnie w całym domu i różnie rozkładać jego akcenty. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii. To znak czasu – mówi Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia w firmie Häfele.

Bogactwo możliwości

Rynek produktów oświetleniowych oferuje dzisiaj bardzo duże możliwości, których można użyć przy projektowaniu wnętrz pod kątem wykorzystania światła. Zwolennicy nawet najbardziej nowatorskich koncepcji będą w stanie dopasować odpowiednią instalację do swoich domów
i mieszkań. – Warto zwrócić uwagę na przykład na system LED Loox5. Taśmy LED do wykorzystania wewnątrz mebli lub wnęk, oprawy Multi-White zmieniające temperaturę barwową światła, czy oprawy sterowane sensorowo zainstalowane w szufladzie, to tylko część innowacyjnych rozwiązań w kwestii aranżacji wnętrz. Punktowe oświetlanie krawędzi w łazience oraz oprawy nawierzchniowe na schodach to idealne dopełnienie światła ogólnego w każdym domu. Poszczególne elementy instalacji oparte na nowoczesnym sterowaniu za pomocą aplikacji lub pilota stanowią dodatkowy atut funkcjonalny. To tylko niektóre możliwości jakie oferuje system – podsumowuje Wojciech Olchówka.


Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.