Jak urządzić kuchnię w stylu greckim?

Co by powstało, gdyby błękit morza i biel helleńskich budynków przenieść do naszej kuchni? Iście greckie wnętrze! Zastanawiając się nad aranżacją swojej kuchni, coraz więcej osób przekonuje się do kuchennych pomieszczeń tworzonych w śródziemnomorskich klimatach. Na jakie elementy postawić, aby nasza kuchnia przypominała pomieszczenie rodem z Cyklad? Na to pytanie odpowiada Kamila Prałat, ekspertka polskiego producenta sprzętu AGD – firmy SOLGAZ. 

 Kuchnia w stylu greckim to przede wszystkim dwa kluczowe kolory – biel oraz kobalt. To właśnie ten odcień niebieskiego ? i żaden inny ? kojarzy nam się ze słoneczną Grecją. Dodatkowo, nie bez znaczenia są też charakterystyczne dodatki oraz proste formy. W greckiej kuchni mile widziana jest również kolorystyka ciemnego drewna.

Bez względu na styl, trzonem kuchni zawsze jest zabudowa meblowa. I to właśnie na niej powinniśmy się skupić, gdyż to ona jest bazą stylu greckiego. W tym celu nie stawiajmy na fronty o wysokim połysku, lecz wybieramy matowe oraz frezowane meble. W przypadku kolorystyki, głębokie niebieskości przełammy czystą bielą. To sprawi, że pomieszczenie nabierze temperamentu i od razu będzie przywodzić na myśl architekturę spotykaną na wyspach takich jak Santorini, Mykonos, Paros czy Thira.  ? podpowiada Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ. 

 Dodatki do kuchni w stylu greckim

W kuchni w stylu greckim królują dekoracje marynistyczne, gdyż do tej charakterystycznej kolorystyki idealnie pasują drobiazgi w klimacie morskim. Pożądanym akcentem są kobaltowe płytki na ścianie między meblami lub kolorowa, niebiesko-biała tapeta na wybranej powierzchni. 

Jak dodaje Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ, nie należy zapominać o drewnie i jego naturalnym kolorze: – Kredens, krzesła czy stół idealnie wpasują się w klimat greckiej kuchni. Dla przełamania dwóch wiodących kolorów, można dodać czerwone czy żółte akcenty, które nadadzą smaku całej aranżacji. Pod uwagę możemy wziąć szklane wazony, poduszki na krzesła lub różnego rodzaju? magnesy na lodówkę. 

Polskie AGD w greckim otoczeniu 

W greckiej aranżacji kuchni nie zapominajmy o sprzęcie AGD. Odpowiednio dobrana płyta i kompaktowy piekarnik nie tylko będą nowoczesną i funkcjonalną pomocą podczas gotowania, ale również nie zdominują wnętrza swoim klasycznym i gładkim designem.  

W kuchni ?greckiej? nie mniej ważny jest także wybór płyty kuchennej czy piekarnika. W przypadku tej pierwszej, jednym z minimalistycznych rozwiązań jest innowacyjna płyta gazowa bez płomieni, która umożliwia korzystanie z najtańszego paliwa w Polsce oraz zadowolenie z korzyści płynących z braku wystających rusztów i otwartego płomienia. Rozwiązanie to opiera się na ukryciu palników pod gładką taflą szkła, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne i czyste gotowanie na gazie. Płyty dostępne są w różnych wymiarach, z różną liczbą pól grzewczych ? dzięki czemu będą stanowiły idealne dopełnienie greckiej aranżacji naszej kuchni – niezależnie od jej wymiaru – zapewniając szybkie i bezproblemowe przygotowywanie posiłków, oszczędność oraz bezpieczeństwo. ? mówi ekspertka firmy SOLGAZ. 

Z kolei doskonałym przykładem piekarnika wpisującego się w tak charakterystyczne aranżacje kuchenne będzie wyróżniające się minimalistyczną i elegancką stylistyką kompaktowe urządzenie SP-34-PM od SOLGAZ. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom łatwo można zabudować go pod płytą grzewczą lub w słupku – nawet w przypadku małej powierzchni kuchennej. Co najważniejsze, SOLGAZ SP-34-PM jest innowacyjnym rozwiązaniem stanowiącym połączenie piekarnika elektrycznego, mikrofali oraz parowaru. Ten niezwykły sprzęt jest pierwszym na rynku piekarnikiem, który łączy w sobie te trzy funkcje.

Aranżując kuchnię w stylu greckim pamiętajmy nie tylko o estetyce, ale i o doborze bezpiecznych oraz dopasowanych stylistycznie sprzętów AGD. Dzięki temu stworzymy wyjątkowe pomieszczenie, w którym nie tylko przygotowywane posiłki przeniosą nas w ciepłe, odległe strony Cyklad. 

SOLGAZ sp. z o.o. ? polska firma z branży AGD założona w 2002 roku. SOLGAZ tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. ?bezpłomieniowe płyty gazowe?). W ofercie SOLGAZ dostępne są również płyty indukcyjne, piekarniki i okapy.