Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?

Zasadniczą cechą minimalistycznych kuchni jest prostota. Styl ten charakteryzuje harmonia, spójność, geometryczna forma, niewielka gama kolorów i dużo światła. Kuchnia w stylu minimalistycznym to elegancja i klasa. O sposobach na przemianę kuchni w modną, lecz powściągliwą w środkach przestrzeń opowiada Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ.

Minimalizm to dla wielu doskonały nurt wnętrzarski, pozwalający na odpoczynek od stylów narzucających bogactwo wzornicze i ilościowe. Stawia na maksymalne rezultaty aranżacyjne przy minimalnych środkach wyrazu. Jak zatem, na przykład, dobrać barwy do minimalistycznej kuchni? Jak mówi Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ ? polskiego producenta gładkich, opatentowanych płyt gazowych bez płomieni ? konkretne zestawienia kolorów w minimalistycznej kuchni? nie mają znaczenia:

? Rzecz w tym, aby zastosowana paleta barw była uboga ? dwa lub trzy kolory w zupełności wystarczą. Minimalizm to również brak widocznych dodatków, przyrządów czy bibelotów – niemal wszystkie rzeczy schowamy do szafek, w których dominują proste uchwyty czy baterie w kolorze chromu. Mile widziane są też surowe wykończenia, czyli bardzo modny dziś beton. W kuchniach minimalistycznych często rezygnuje się również z uchwytów na poczet bezdotykowych systemów otwierania. Takie rozwiązanie da nam zupełnie gładkie i proste fronty.

Układ i prostota

Jak urządzić kuchnię w stylu minimalistycznym? Przede wszystkim warto postawić na proste oraz funkcjonalne rozmieszczenie mebli i sprzętów. Układ mebli kuchennych zwykle przypomina kształtem literę L, w której ściana zabudowana jest meblami do samej góry, oczywiście z subtelnymi i gładkimi frontami.

Dobrym rozwiązaniem będzie też wyspa na środku pomieszczenia, na której pojawi się płyta kuchenna oraz szuflady i szafki.  Warto pamiętać, że wszelkie dekoracje i detale powinni być bardzo delikatne – w myśl zasady, że im mniej tym lepiej. ? podpowiada ekspertka SOLGAZ.

Sprzęt AGD – minimalistyczna ozdoba

Oprócz mebli i dodatków, doskonałym uzupełnieniem całości minimalistycznej aranżacji jest również odpowiedni sprzęt kuchenny – często to właśnie on pełni rolę pełnoprawnej ozdoby tego typu pomieszczenia. Doskonałym przykładem i absolutnym hitem designerskim są zlewozmywaki i baterie w kolorze złota czy czerni.

Clean black wheat with decoration in small white kitchen

Skoro rezygnujemy z ozdobnych uchwytów szafkowych, zadbajmy o stylowe baterie, które będą intrygującym elementem całości aranżacji, z pewnością przyciągającym wzrok. To jednak nie wszystko. Dopełnieniem każdego wnętrza jest także stylowe oświetlenie. A tu minimalistycznych rozwiązań nie brakuje ? od punktowych źródeł światła, po metalowe kinkiety czy wiszące lampy w stylu loftowym. ? dodaje Kamila Prałat.

Nie mniej ważny jest także wybór płyty kuchennej czy piekarnika. W przypadku tej pierwszej, jednym z minimalistycznych rozwiązań jest innowacyjna płyta gazowa bez płomieni, która umożliwia korzystanie z najtańszego paliwa w Polsce oraz cieszenie się korzyściami płynącymi z braku wystających rusztów i otwartego płomienia. Rozwiązanie opatentowane przez polskiego producenta ? firmę SOLGAZ – opiera się na ukryciu palników pod gładką taflą szkła, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne i czyste gotowanie na gazie. Płyty dostępne są w różnych wymiarach z różną liczbą pól grzewczych ? dzięki czemu będą stanowiły idealne dopełnienie minimalistycznej aranżacji naszej kuchni – niezależnie od jej wymiaru – zapewniając szybkie i bezproblemowe przygotowywanie posiłków, oszczędność oraz bezpieczeństwo. Z kolei doskonałym przykładem minimalistycznego piekarnika będzie wyróżniające się czarną i elegancką stylistyką kompaktowe urządzenie SP-34-PM od SOLGAZ. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom łatwo można zabudować go pod płytą grzewczą lub w słupku – nawet w przypadku małej powierzchni kuchennej. Co najważniejsze, SP-34-PM jest innowacyjnym rozwiązaniem stanowiącym połączenie piekarnika elektrycznego, mikrofali oraz parowaru. Ten niezwykły sprzęt jest pierwszym na rynku piekarnikiem, który łączy w sobie te trzy funkcje.

Aranżując minimalistyczną kuchnię pamiętajmy nie tylko o estetyce, ale i o doborze  minimalistycznych sprzętów AGD. Dzięki temu tworzymy wyjątkowe pomieszczenie, w którym przygotowywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.

SOLGAZ sp. z o.o. ? polska firma z branży AGD założona w 2002 roku. SOLGAZ tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. ?bezpłomieniowe płyty gazowe?). W ofercie SOLGAZ dostępne są również płyty indukcyjne, piekarniki i okapy.

Translate »