Jak zachować czystość i higienę w kuchni?

W kuchni goście są zwykle mile widziani, ale nie wszyscy. Do tej drugiej grupy należą szkodliwe drobnoustroje. Poświęcamy im dużo więcej uwagi niż niegdyś. Dzisiaj mamy więcej możliwości, żeby się ich pozbyć.  

Środki czyszczące nieźle radzą sobie z brudem, bakteriami i wirusami, jednak najlepszym sposobem jest zapobieganie. Wyposażenie kuchni w taki sposób, by stała się ona dla nich niegościnnym środowiskiem. 

Higieniczna stal i Fragranit + 

Zlewozmywaki stalowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Materiał jest ?higieniczny? za sprawą gładkiej powierzchni, a drobnoustroje lubią powierzchnie porowate, które pozwalają im wniknąć głębiej. I trudniej się ich stamtąd pozbyć. Natomiast zlewozmywaki wykonane z Fragranitu+ zabezpieczone są technologią Sanitized. Zawarte w niej szkło fosforanowe z dodatkiem srebra ogranicza rozwój bakterii i drobnoustrojów o 99%, a to oznacza wysoki poziom higieny. Zlewozmywaki Franke łatwo również utrzymać w czystości. Wystarczy każdorazowo po przygotowaniu posiłku przemyć je wodą z delikatnym detergentem, a raz na tydzień wyczyścić intensywniej przy pomocy specjalnego środka uwzględniając wszelkie zakamarki, z sitkiem i odpływem włącznie. W przypadku zlewozmywaków granitowych po umyciu i wytarciu do sucha, można natrzeć je olejem jadalnym. Stworzy on powłokę, na której brud trudniej będzie się osadzać. 

Opływowe kształty 

Szczególnie nieprzyjazne dla zarazków są zlewozmywaki o opływowych kształtach. Takie dużo łatwiej i skuteczniej się czyści. Dobrym przykładem jest seria stalowych komór Mythos. Charakteryzują się estetyczną krawędzią o zaledwie 6 mm szerokości, pozwalającą zamontować zlewozmywaki na równi z blatem. Narożniki są zaokrąglone, co ułatwia ich czyszczenie, a idealnie dopasowana osłona odpływu i maskownica przelewu również wykonane są ze stali. Tu nie ma gdzie się schować! Zlewozmywaki wykonane z Fragranitu+ lub ceramiczne mają łagodne promienie zaokrąglenia, dzięki czemu wygodnie można je umyć.

Obsługa bezdotykowa 

Mycie rąk przed i po przygotowaniu posiłku jest podstawową praktyką, dzięki której nie przenosimy zarazków na dłoniach. A co jeszcze pomoże w higienie? Bateria kuchenna z sensorem, w której wodę uruchomimy bezdotykowo. Pozwala to na łatwiejsze utrzymanie w czystości jej powierzchni, na której nie osiądą niechciani goście. Taka jest bateria marki Franke Atlas Neo Sensor. Strumień wody zaczyna płynąć, gdy wykonamy ruch dłonią w odległości kilku centymetrów od czujnika podczerwieni. Po 30 sekundach strumień automatycznie się wyłącza lub jednym ruchem zatrzymamy go w dowolnym momencie. Bateria wykonana jest z najwyższej jakości stali szlachetnej. Odpornej na kamień, korozje i nielubianej przez zarazki! Produkt wzorcowy w zakresie higieny i minimalistycznej, eleganckiej estetyki. 

Sposób na odpadki bio 

Kosz z odpadkami organicznymi jest idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów. O czym świadczy unosząca się z niego nieprzyjemna woń. Istniej jednak prosty sposób, by raz na zawsze poradzić sobie z tym kłopotem. Tu z pomocą przychodzi młynek zlewozmywakowy, który pasuje do niemal wszystkich modeli zlewów i komór Franke. Wystarczy odkręcić zimną wodę i uruchomić młynek, a obierki z warzyw i owoców, skorupki jajek, fusy z herbaty czy pestki po chwili znikną w odpływie. Dzięki temu możemy rzadziej wynosić śmieci, a szybko psujące się resztki nie będą zalegać na wysypisku. W zależności od tego jak intensywnie korzystamy z kuchni mamy do wyboru cztery modele młynków z serii Turbo Elite, różniące się mocą. W tym model TE-75 Slim, którego średnica w najszerszym punkcie ma zaledwie 16 cm, zatem w szafce mamy nadal wystarczająco dużo miejsca na sortowniki na śmieci.  

Kuchnię warto aranżować w taki sposób, by była przyjazna dla człowieka, a nieprzyjazna dla bakterii. Produkty Franke są projektowane z tym zamysłem. Funkcja wspiera formę, a forma funkcję. To daje w konsekwencji baterie, zlewozmywaki i inne akcesoria, doskonale sprawdzające się przy codziennych rytuałach w zakresie higieny. I cieszą przy tym oko. www.franke.pl