Na co zwrócić uwagę wybierając meble do kuchni?

Wybór zabudowy do kuchni to dla wielu niełatwa sprawa. Na rynku dostępnych jest tak wiele wariantów i rozwiązań, że łatwo się w nich pogubić. Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwanie właściwych mebli. Dobrze wybrane szafki sprawią, że korzystanie z kuchni będzie łatwiejsze i przyjemniejsze, a przygotowywanie posiłków przebiegnie sprawniej. Jeśli więc stoisz przed wyborem mebli do kuchni, ale nie wiesz czym się kierować – ten poradnik jest dla ciebie!

Przed wyborem mebli do kuchni warto pamiętać o tym, że jest to najczęściej używane pomieszczenie w całym domu. Szafki kuchenne narażone są na szereg szkodliwych czynników, takich jak zarysowania, zachlapania, wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej też zabudowę kuchenną wybieramy raz na wiele lat.  Z tego właśnie względu, zakup najtańszej opcji rzadko jest dobrym wyborem. Po kilku latach intensywnego użytkowania takich mebli, może się bowiem okazać, że będą się one nadawały się już tylko do wymiany. Przy zakupie zabudowy zwróćmy więc uwagę na trwałość i solidność materiałów, z jakich meble zostały wykonane.

Trwałe fronty

Fronty mebli są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju obicia i uszkodzenia, dlatego powinny być trwałe i odpowiednio zabezpieczone. Dobrej jakości fronty wykonane są z wysokogatunkowej płyty MDF pokrytej wytrzymałym lakierem. – Trwała, lakierowana powłoka jest kluczowa dla długiego utrzymania mebli w dobrej kondycji – zabezpiecza je przed obiciami, zarysowaniami czy zabrudzeniami, a także przed wilgocią, która przecież występuje w kuchni na co dzień. Dlatego stojąc przed wyborem mebli, warto zwrócić szczególną uwagę na lakier. Najbardziej trwały jest lakier światłoutwardzalny, posiadający filtry UV, dzięki którym meble nie odbarwiają się pod wpływem światła. – radzi ekspert marki Fig, oferującej kuchenne meble modułowe – Ważne jest też wykończenie krawędzi, gdyż meble najczęściej wypaczają się właśnie na brzegach. Sprawdźmy więc koniecznie, czy zostały one równomiernie zabezpieczone.

Solidne okucia i prowadnice

Kuchenne szafki i szuflady powinny pomieścić niezliczoną ilość przyborów kuchennych. Warunkiem ich trwałości są solidne i wytrzymałe prowadnice oraz zawiasy. Szuflady w meblach z kolekcji Parma marki Fig posiadają metalowe boki oraz solidne prowadnice, które są w stanie udźwignąć ciężar sięgający nawet 40 kilogramów. Szuflady o takiej konstrukcji bez trudu pomieszczą naczynia i akcesoria. Przed wyborem mebli warto też zwrócić uwagę na stopień wysuwu szuflad – tylko takie z pełnym wysuwem zapewnią nam bezproblemowy dostęp do najdalszych zakamarków. Dobrze też, by zawiasy posiadały możliwość regulacji w pionie i poziomie, a szuflady były wyposażone w system cichego domykania, który znacznie zwiększa komfort korzystania z mebli.

Wytrzymałe blaty

Blat to podstawowe miejsce robocze w każdej kuchni – to tu dzieje się magia. W wyborze blatu mamy niezliczone możliwości: od laminowanych, przez blaty drewniane, konglomeratowe i kompozytowe, aż po te najdroższe – kamienne. Najbardziej przystępne cenowo, i przez to niezwykle popularne, są blaty laminowane. Oferują one wysokie właściwości użytkowe, a przy tym nie są wymagające w utrzymaniu, dlatego od lat stosuje się je w kuchni. Sporą popularnością cieszą się też droższe blaty konglomeratowe i kompozytowe, które spełniają najwyższe parametry odporności na zachlapanie, zarysowanie, ścieranie i uderzenia mechaniczne. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że wybór odpowiedniego blatu nie powinien być problemem.

Możliwość personalizacji układu

Funkcjonalna i wygodna kuchnia powinna być idealnie dostosowana do potrzeb użytkownika i konkretnych warunków przestrzennych. Taką możliwość daje modułowa kolekcja Parma marki Fig, w której skład wchodzi kilka rodzajów szafek wiszących, szafki narożne, szafki do zabudowy AGD, a także kilka typów szafek z szufladami. Dzięki tak szerokiej gamie brył, dostępnych w wielu rozmiarach, seria ta pozwala urządzić kuchnię w dowolnym kształcie. Jak to możliwe? Wystarczy pod wspólnym blatem połączyć kilka pojedynczych modułów w układzie, jaki sami preferujemy. W efekcie uzyskamy zabudowę niemal tak dopasowaną, jak meble na wymiar, lecz dostępną od ręki i dużo mniejszym kosztem.

Poza niezwykłą funkcjonalnością, meble z kolekcji Fig oferują też jakość, która przetrwa lata. Szafki posiadają system szuflad In-tero, co oznacza zwiększoną pojemność, dodatkowo wzmocnione metalowe boki oraz prowadnice z pełnym wysuwem, dające dostęp do najdalszych zakamarków. Trwały i odporny lakier UV, zabezpieczający meble od zewnątrz, pomoże na długo utrzymać zabudowę kuchenną w doskonałym stanie bez konieczności jej wymiany.