Sprzęt AGD na wyspach? kuchennych!

Wolnostojące wyspy kuchenne doskonale prezentują się w większych pomieszczeniach, w szczególności w kuchniach otwartych na salon. Przy odpowiednim doborze umeblowania i miejsca na sprzęt AGD, świetnie komponują się także z resztą przestrzeni, tworząc spójną całość. Jak zatem odpowiednio rozplanować kuchnię z wyspą, aby połączyć estetykę i użyteczność w jedno? Na to pytanie odpowiada Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ.

Fot. SOLGAZ

Wyspę kuchenną możemy wykorzystać na kilka sposobów – z jednej strony jako dodatkowy blat roboczy, a z drugiej – jako przestrzeń do przechowywania kuchennych akcesoriów. Coraz więcej osób decyduje się również na montaż sprzętów AGD właśnie na wyspie kuchennej. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala stworzyć nowoczesny, elegancki design.

Przemyślana organizacja przestrzeni pozwala uzyskać elegancki i praktyczny kąt dla miłośników sztuki kulinarnej. Wyspy kuchenne dają szerokie możliwości montażu oraz instalacji sprzętów kuchennych. Dlatego doskonale sprawdzi się tu płyta indukcyjna wraz z piekarnikiem, które pozwolą na pracę w kuchni w towarzystwie gości i całej rodziny. Nad przestrzenią roboczą montowany jest okap, który pochłania opary i nieprzyjemny zapach, powstający podczas gotowania. Dobrym pomysłem jest także instalacja zlewu, co umożliwia szybkie umycie naczyń po zakończeniu pracy.   ? podpowiada Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ.

Fot. SOLGAZ

Gotuj przy gościach

Płyta grzewcza na wyspie zawsze prezentuje się elegancko i nowocześnie – niezależnie od stylu, w jakim urządzono całość przestrzeni kuchennej. Wraz z pozostałą przestrzenią na blacie, wyspy tworzą wygodne i przestronne miejsce do pracy. Zyskujemy obszar roboczy, na którym możemy rozłożyć przybory kuchenne, talerze, garnki oraz deskę do krojenia. Oprócz tego, wyspa kuchenna z płytą gazową bez płomieni sprzyja zawężaniu relacji międzyludzkich ? przebywając z rodziną czy przyjaciółmi, nie jesteśmy od nich oddzieleni nawet podczas przygotowywania posiłku:

Przy wyspie mogą zgromadzić się bliskie nam osoby i wspólnie spędzać miły czas przy aromatycznym zapachu domowych potraw. Dzięki temu możemy także pracować wspólnie, ucząc się od siebie nawzajem sztuki kulinarnej. A swoboda poruszania się i przestrzeni wokół sprawia, że gotowanie staje się przyjemnością. ? mówi ekspertka firmy SOLGAZ.

Wyspy kuchenne z płytą gazową łatwo utrzymamy w czystości. Sama płyta nie wymaga długich zabiegów pielęgnacyjnych, a wyspa pozwala nieco ukryć to, co dzieje się na dalszym planie.

Miejsce dla okapu

Jeśli zdecydujemy się na płytę gazową na wyspie, niezbędny będzie również i okap. Dzięki nowoczesnemu designowi, tego typu sprzęt będzie prezentować się doskonale. Dlatego  estetyka oraz jakość wykonania są w tym przypadku bardzo ważne, gdyż sprzęt jest bowiem mocno widoczny. Obecne modele okapów są na tyle eleganckie, że stanowią ozdobę kuchni i podkreślają jej nowoczesny charakter.

Okap na wyspie montowany jest do sufitu, dokładnie nad płytą. Jeśli ma filtrować powietrze w obiegu otwartym, wyciąg okapu musi posiadać przewody wentylacyjne, poprowadzone po suficie do ciągu głównego. Instalację możemy ukryć pod sufitem podwieszanym. Zwróćmy jednak uwagę na jego wytrzymałość, aby ciężar sprzętu nie naruszył konstrukcji. Wyspa kuchenna z okapem doskonałe prezentuje się w większych przestrzeniach, na przykład w kuchniach otwartych na salon. Wówczas sprzęt ten musi posiadać wysoką wydajność, aby przefiltrować odpowiednią ilość powietrza.  ? wyjaśnia Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ.

Fot. SOLGAZ

Ważnym punktem jest także oświetlenie sprzętu, które umożliwi gotowanie w porze wieczornej – niektóre modele okapów można potraktować jako dodatkową lampę. Nie zapomnijmy, że okap wyspowy znajduje się w centrum dowodzenia kuchni, dlatego warto postawić na wysoką jakość wykonania oraz elegancki design, by później nie żałować swojego wyboru.

Piekarnik na wyspie

Doskonałym rozwiązaniem w otwartych kuchniach jest także piekarnik na wyspie ? zwłaszcza, gdy na blacie planujemy zamontować płytę grzewczą. Wówczas tego typu dopasowanie stworzy zgrabną, przemyślaną przestrzeń roboczą, znacząco ułatwiającą pracę i umożliwiającą jednoczesne pieczenie oraz gotowanie na płycie gazowej bez płomieni.

Planując montaż piekarnika na wyspie kuchennej pamiętajmy, że wymaga on odpowiedniego podłączenia do instalacji. Wszelkie okablowanie możemy więc umieścić suficie podwieszanym w pomieszczeniu, które znajduje się poniżej lub w gładzi betonowej pod posadzką. Tylko uwaga – podłączenia do instalacji nie wykonujemy samodzielnie! W tym celu potrzebujemy pomocy specjalisty z uprawnieniami, gdyż w innym przypadku stracimy gwarancję na urządzenia oraz narazimy domowników na niebezpieczeństwo. ? wyjaśnia ekspertka SOLGAZ.

Kuchnia jak z programu telewizyjnego

Dobrym i eleganckim pomysłem na aranżację otwartej przestrzeni kuchennej jest również zlew na wyspie. Długie, źle rozplanowane blaty kuchenne wydłużają pracę i sprawiają, że co chwilę musimy przemieszczać się z jednego końca kuchni na drugi. Umieszczenie zlewu w obszarze obok płyty gazowej i piekarnika stworzy więc pełną przestrzeń roboczą, dzięki której wszystko będziemy mieć pod ręką.

Decydując się na zlew na wyspie, musimy odpowiednio dostosować instalację wodną i kanalizacyjną, dlatego lokalizację wyspy warto przemyśleć już na etapie budowy domu. Ułatwi to przeprowadzenie przewodów wodociągowych i odpływu. Oczywiście zmiana koncepcji kuchni możliwa jest na każdym etapie, lecz często wiąże się z koniecznością kucia w podłodze i ścianach. ? wyjaśnia Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.

Fot. SOLGAZ

Najlepiej z fachowcem

Wyspy kuchenne wolnostojące to doskonałe rozwiązanie do kuchni otwartych na salon. Jednak stworzenie takiej przestrzeni nie jest tak proste, jakby nam się to wydawało. Należy pamiętać o konieczności doprowadzenia elektryki i przewodów wodociągowych w niestandardowe miejsce. Takie projekty zawsze należy ustalać z fachowcami. Do kuchni wolnostojącej wybierzmy więc wysokiej jakości sprzęt do zabudowy, który uczyni gotowanie przyjemnym i prostym. Stawiając na elegancki design i niezwykłą funkcjonalność urządzeń polskiej marki SOLGAZ z pewnością znajdziemy tam idealne rozwiązanie do swojego domu.

SOLGAZ sp. z o.o. ? polska firma z branży AGD założona w 2002 roku. SOLGAZ tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. ?bezpłomieniowe płyty gazowe?). W ofercie SOLGAZ dostępne są również płyty indukcyjne, piekarniki i okapy.