W DNIU ZIEMI. Sto lat to zbyt mało, by głośno zabrzmiało to na co mamy nadzieję

W czasach kiedy ekologia staje się jednym z podstawowych elementów strategii firm oraz wielkich kampanii medialnych, które mają przynieść korzyści nie tylko naszej planecie, ale również budować dobry wizerunek przedsiębiorstw, z perspektywy zwykłego człowieka drobne działania często tracą na znaczeniu.

W Dniu Ziemi

Jednak to w świadomości oraz zaangażowaniu ogółu w przykładanie wagi do tych małych nawyków wpisana jest nadzieja na to, że środowisko naturalne w jakim żyjemy ma szanse przetrwać kolejne pokolenia.

Dzień Ziemi to święto, które dotyczy nas wszystkich i niepowtarzalna okazja, by przypomnieć ludziom jakie znaczenie mają małe kroki, które budują wielką zmianę na przyszłość.

Grupa Hettich od wielu lat traktuje stałą poprawę wydajności zasobów, redukcję zużycia energii oraz unikanie zanieczyszczania środowiska jako obowiązkowy składnik kultury przedsiębiorstwa.

„Przejmujemy odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy, aby utrzymać jak najwięcej zasobów tej ziemi dla kolejnych pokoleń”, mówi Jana Schönfeld, dyrektor zarządzająca Grupy Hettich.

Odpowiedzialność społeczna i małe kroki w budowaniu mentalnej zmiany w środowisku pracy

W Hettich Polska od wielu lat wdrażamy zmiany, które angażują pracowników, oraz pozwalają lokalnie przyczynić się do szerzenia idei dbania o środowisko.

Domek dla owadów stworzony w czasie warsztatów o ekologii.

Segregowanie śmieci to norma, którą stosujemy każdego dnia. Uświadamiamy pracowników jak robić to właściwie, oraz stopniowo wykluczamy błędy, które początkowo były nie do uniknięcia, jak w każdym gospodarstwie domowym.

Zrezygnowaliśmy z zamawiania napoi w butelkach plastikowych,

a w naszej kuchni stoi dystrybutor wody, który pozwolił nam wyeliminować w naszym zespole nawyk picia wody z butelek.

I choć może nie jest to wielki sukces, to przypominając sobie początkowe negatywne nastawienie i wątpliwość czy ta koncepcja się sprawdzi, wiemy, że udało się wdrożyć zmianę, którą ze środowiska biurowego wiele osób zabrało ze sobą do domu.

Hotele dla pszczół – nasz pomysł na zaangażowanie w ekologię

Przy okazji szkolenia na przełomie roku postanowiliśmy jeszcze raz przypomnieć i przybliżyć pracownikom w Polsce filary, na których opiera się strategia Grupy Hettich. Skupiliśmy się na ekologii i zaangażowaliśmy nasz zespół we wspólne budowanie hoteli dla pszczół. Zadanie nie było proste. Na starcie podzieliśmy się na 4 zespoły, które dostały podstawowy materiał do zbudowania konstrukcji. A żeby nie było tak łatwo, kolejne elementy zdobywało się odpowiadając na pytania dotyczące pszczół oraz biorąc udział w zadaniach, gdzie liczyła się praca zespołowa. Zabawy przy tym było dużo, ale przede wszystkim wspólnie doceniliśmy rolę tych małych stworzeń, bez których świat przestał by istnieć. Tworzyliśmy nasze hotele z pasją, która jest jedną z wartości Hettich, dzięki czemu nasze hotele są ponoć pięciogwiazdkowe.

Centrum Demokracji i Integracji Obywatelskiej w Gminie Tarnowo Podgórno oraz domek dla owadów od Hettich

Domki przezimowały u nas w biurze, a wiosną przekazaliśmy je Gminie Tranowo Podgórne aby stanęły w dwóch najbardziej działających kulturalnie miejscach w okolicy: Centrum Demokracji i Integracji Obywatelskiej w Gmina Tarnowo Podgórne oraz w parku przy Pałacu Jankowice.

Tam zawsze dużo się dzieje i wierzymy, że nasze hotele przyciągną liczne grono owadów, które między zakamarkami zbudują ekologiczny dom 🙂

Działamy w duchu Zero Waste.

W Gminie Tarnowo Podgórne działa prężnie grupa Zero West, która została stworzona, by szerzyć idee wystawiania zbędnych rzeczy, zamiast wyrzucania ich na śmieci. To tutaj często dzielimy się przedmiotami, które w naszym biurze stały się bezużyteczne.

Liczy się długa perspektywa.

Dzięki przekazaniu używanych segragatorów, udało nam się wspomóc szkoły i przedszkola, które w naszej gminie sprawują opiekę nad małymi obywatelami.

W Dniu Ziemi planujemy zorganizować w naszym biurze pogadankę o Zero Waste. Ta idea bardzo nam się podoba. Wierzymy, że przedstawiając możliwości zmieniamy sposób myślenia i choć czasem zdaje się, że takie małe rzeczy nie mają znaczenia to z perspektywy Ziemi mają znaczenia największe.

Życzenia z okazji Dnia Ziemi

Sto lat to zbyt mało, by głośno zabrzmiało to na co mamy nadzieję. Chcemy życzyć wszystkim, by każdy dzień był okazją, by z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: dbam o Ciebie Matko Ziemio, bo jesteś mi domem i ojczyzną. To w tych słowach opiera się cały sens słowa ekologia. Nie zniechęcajmy się do drobnych działań, które mają wpływ na jakość powietrza. Nie odwracajmy głowy od śmietników, z których wystają rzeczy przydatne dla naszych sąsiadów. Nie bądźmy obojętni na wodę, która leje się zbyt długo, gdy chcemy zmyć z siebie trud ciężkiego dnia. Bądźmy świadomi naszej odpowiedzialności i brońmy zielonych widoków za oknem, do których przywykliśmy.

Niech Dzień Ziemi trwa każdego dnia, bo jak żaden inny ma nieskończony wpływ na nasze zdrowie i życie.


O Hettich

Firma Hettich została założona w 1888 roku i jest jednym z największych producentów okuć meblowych na świecie. Nasza główna siedziba mieści się w miejscowości Kirchlengern w Niemczech. W prawie 80 krajach wraz z niemal 8 000 współpracownikami wspólnie dążymy do jednego celu: rozwoju inteligentnej techniki do mebli. Bo technika do mebli to nasza pasja. Fascynujemy i inspirujemy nią ludzi na całym świecie.„It’s all in Hettich” to nasze motto, za którym kryje się kompleksowa oferta usług i produktów, zorientowanych na potrzeby naszych klientów. Zrównoważony rozwój, a także aspekty społeczne i ekologiczne są przy tym od zawsze naszym priorytetem. www.hettich.com