Wydarzenia Salone del Mobile. Milano 2024

Salone del Mobile. Milano – Ph. Ruggiero Scardigno

62. edycję najbardziej oczekiwanego wydarzenia roku w Rho Fiera otwiera bogaty program wystaw, prelekcji i blisko 2000 wystawców  

Celem 62. edycji Salone del Mobile.Milano jest wytwarzanie trwałej wartości dla wystawców, tworzenie wysokiej jakości doświadczeń oraz generowanie synestezji i zwarć kulturowych. W dniu dzisiejszym uroczystego przecięcia wstęgi najważniejszych targów meblowych na świecie dokonała ich Prezydent Maria Porro wraz z Prezydentem Federlegno Claudio Feltrinem w towarzystwie burmistrza Mediolanu Giuseppe Sali , gubernatora Lombardii Attilio Fontany , prezydenta Fondazione Fiera Milano Enrico Pazzali, Minister Made in Italy i Przedsiębiorstw Adolfo Urso oraz Minister Turystyki Daniela Santanchè . 

źródło: Salone del Mobile – Przecięcie wstęgi
źródło: Salone del Mobile – Konferencja prasowa
źródło: Salone del Mobile
źródło: Salone del Mobile
źródło: Salone del Mobile

„Tam, gdzie doświadczenie ewoluuje” to tytuł nowej kampanii komunikacyjnej Targów, które w dniach 16–21 kwietnia gościć będą ponad 1950 wystawców z 35 krajów na 174 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej Milan Rho Fiera. Tegoroczne wydarzenia obejmują dwa biennale EuroCucina i Międzynarodową Wystawę Łazienkową , obchody 25. rocznicy SaloneSatellite opracowane przez Marvę Griffin pod hasłem „Connecting Design od 1998”, główne instalacje  „Wnętrza Davida Lyncha. Pokój do myślenia”, „Pod powierzchnią”, projekt „Wszystko, co chciałeś wiedzieć o projektowaniu żywności w sześciu przedstawieniach”, cykl rozmów „Kresowanie przyszłości. Rozmowy o kolejnych perspektywach” w przestrzeni Arena Drafting Futures zaprojektowanej przez Formafantasma . Oto wszystkie innowacje, których nie można przegapić na Salone del Mobile.Milano 2024.

EuroCucina 2024 patrzy na wyzwania przyszłości

24. edycja EuroCucina / FTK, Technologia dla kuchni , w pawilonach 2 i 4, zastanawia się nad hybrydyzacją kontekstów, zrównoważonym rozwojem i sztuczną inteligencją. Kuchnia, tradycyjnie przestrzeń prywatna, ewoluuje w kierunku nowych form spotkań towarzyskich i nowych doświadczeń, stając się relacyjnym „hiperświatem” łączącym różne aspekty domowego życia. Granice między kuchnią a innymi częściami domu stają się coraz bardziej zatarte, co wymaga elastycznych i harmonijnych projektów z resztą przestrzeni mieszkalnych. Duży nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój środowiskowy i społeczny , integrację z przestrzenią zewnętrzną oraz przyjęcie inteligentnych technologii w kuchniach. Wśród wydarzeń, których nie można przegapić , znajduje się „Wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o projektowaniu żywności w sześciu przedstawieniach” to duża, płynna i przyjazna scena, na której znajduje się sześć niezależnych magazynów o jedzeniu. Wraz z artystami, projektantami i szefami kuchni z całego świata zaprezentują oryginalną i innowacyjną wizję teraźniejszości i przyszłości kuchni z bogatym programem degustacji potraw i występów, które będą się powtarzać od rana do popołudnia przez całe Wydarzenie.

Międzynarodowa Wystawa Łazienki 2024, pomiędzy eksperymentem a innowacją

10. edycja Międzynarodowych Targów Łazienkowych , w pawilonach 6 i 10 , prezentuje nowe języki estetyczne i projektowe, koncentrując się na naturze, odpowiedzialności i innowacyjnych materiałach zapewniających dobre samopoczucie . Łazienka przeszła znaczącą przemianę, ewoluując z przestrzeni czysto funkcjonalnej w pomieszczenie regeneracyjne sprzyjające dobremu samopoczuciu. Ta ewolucja obejmuje meble do zabudowy, lepiej dopasowane do spójnego kontekstu domowego i poszerzające fizyczne granice, obejmujące wanny wychodzące z łazienki i wchodzące do niej meble. Prezentowane nowości odzwierciedlają tę zmianę, pokazując, że łazienka stała się miejscem troski o siebie, pozwalającym na połączenie się z najgłębszym „ja”, obejmującym rytuały związane z wodą. Nie przegap wciągającej wystawy „Under the Surface” opracowanej przez Accurat, Design Group Italia i Emiliano Ponzi (Salotto.NYC). Uderzająca instalacja znajdująca się w pawilonie 10 przedstawia symboliczną zanurzoną wyspę, odzwierciedlającą wyzwania związane z zasobami wodnymi, podkreślając innowacje w zakresie zrównoważonego wykorzystania wody .

Food Design Arena – źródło: Salone del Mobile
Food Design Arena – źródło: Salone del Mobile
Food Design Arena – źródło: Salone del Mobile
Wnętrza autorstwa Davida Lyncha – Pokój myślenia – źródło: Salone del Mobile
Wnętrza autorstwa Davida Lyncha – Pokój myślenia – źródło: Salone del Mobile
Under the Surface, Accurat, Desgn Group Italia e Emilino Ponzi – źródło: Salone del Mobile
Salone Satellite – źródło: Salone del Mobile
Salone Satellite – źródło: Salone del Mobile
Universo-Satellite – źródło: Salone del Mobile
Drafing Futures Arena – źródło: Salone del Mobile

Program kulturalny Rozmów i Okrągłego Stołu

„Drafting Futures: Conversations about Next Perspectives”, którego kuratorką jest Annalisa Rosso , przedstawia spotkania podzielone na dwa formaty: Rozmowy rano o 11:00 i Okrągłe Stoły po południu o 16:00. Goszczą wybitne osobistości, takie jak Francis Kéré, John Pawson , Jeanne Gang , aby omówić rolę designu i architektury w postrzeganiu i wyobrażaniu sobie przyszłości. Popołudniowe Okrągłe Stoły poświęcone będą takim tematom, jak żeglarstwo w projektowaniu, sztuczna inteligencja i gościnność. Wydarzenie odbywa się w Arenie Drafting Futures , w której znajdują się zregenerowane siedzenia firmy Formafantasma oraz w Bibliotece Salone del Mobile , w której gromadzone są książki polecane przez prelegentów. Obok znajduje się mobilna księgarnia Corraini oferująca szeroki wybór międzynarodowych publikacji na temat projektowania, sztuki i ilustracji, w tym książki dla dzieci i przedmioty artystyczne z limitowanych edycji. W mieście Salone del Mobile.Milano jest obecne z Design Kiosk : placówką oferującą bogaty program kulturalny, wybór publikacji i ekskluzywne produkty designerskie.

„Wnętrza Davida Lyncha: A Thinking Room” to instalacja w pawilonach 5 i 7, zaprojektowana przez Davida Lyncha i kuratorowana przez Antonio Mondę . Tutaj Mistrz zaprasza gości do zanurzenia się w ciszy i refleksji przed wejściem na Targi. Instalacja site-specific składa się z dwóch identycznych, scenograficznych i symbolicznych pomieszczeń, wyposażonych w duży centralny fotel, sugestywne obrazy wybrane przez twórcę filmu, lustro, zegar i oprawę pokrytą falującymi draperiami. Lynch prowadzi gości przez te pokoje, przesiąknięte błękitem, złotem i ciszą, aby przygotować ich na stawienie czoła tłumom i gwarowi Jarmarku. „Samo myślenie o możliwości wyobrażenia sobie pokoju do myślenia jest przyjemnością. Pokój, który pomaga to osiągnąć. To znaczy pomyślałem” – mówi Lynch. Pokoje Myślenia pomyślane są jako głębokie i sugestywne miejsca stymulujące do refleksji i kontemplacji, oferujące wyciszenie przed intensywnymi przeżyciami Targów. Grupa Lombardini22 zaprojektowała ogólny plan architektoniczny, aby zintegrować pokoje Lyncha z scenerią Targów, tworząc wygodną i malowniczą przestrzeń przejściową, która będzie witać gości. W projekt zaangażowany został Piccolo Teatro di Milano w stworzenie instalacji.

SaloneSatellite 2024: zrób miejsce młodym ludziom poniżej 35. roku życia

Z 600 uczestnikami w pawilonach 5 i 7, SaloneSatellite świętuje swoje 25-lecie pod hasłem „Łączący design od 1998 roku”. Wydarzenie służy jako centrum i inkubator powiązań między młodymi profesjonalistami a globalnymi firmami, a uroczystości obejmują mentoring z projektantami z poprzednich edycji, w tym Sebastianem Herknerem, Patrickiem Jouinem, Francescą Lanzavecchia, Danielem Rybakkenem i Nao Tamurą , żeby wymienić tylko kilku, Nagroda SaloneSatellite Award 2024 zostanie wręczona w środę 17 kwietnia o godzinie 15:00 wraz z nowym trofeum autorstwa Daniele Basso, Round Tables poświęconym wschodzącym projektantom i praktykom projektowym z udziałem ekspertów takich jak Nasir Kassamali i Tony Chambers. Następnie SaloneSatellite współpracuje z FrankBros w celu promowania produktów w Internecie. Dwudziestej piątej edycji towarzyszy mediolańska wystawa „Universo Satellite” w Triennale Milano, której kuratorami są Beppe Finessi i Ricardo Bello Dias śledzący historię wydarzenia.

Gulfram – źródło: Salone del Mobile

 

Gulfram – źródło: Salone del Mobile
Minotti – źródło: Salone del Mobile
Minotti – źródło: Salone del Mobile
Kartell źródło: Salone del Mobile
Kartell – źródło: Salone del Mobile
Porro – źródło: Salone del Mobile
Porro źródło: Salone del Mobile
Molteni źródło: Salone del Mobile
Molteni źródło: Salone del Mobile
Poliform źródło: Salone del Mobile
Poliform źródło: Salone del Mobile
Villari źródło: Salone del Mobile
Villari źródło: Salone del Mobile
Turri źródło: Salone del Mobile
Turri źródło: Salone del Mobile
Dom Lyrii źródło: Salone del Mobile
Dom Lyrii źródło: Salone del Mobile
Quagliotti źródło: Salone del Mobile
Quagliotti źródło: Salone del Mobile

Nowości na Salone Internazionale del Mobile i Międzynarodowej Wystawie Akcesoriów Meblowych

Nie tylko kuchnie i łazienki, ale także meble wewnętrzne i zewnętrzne. Jak co roku najlepsze firmy reprezentujące Made in Italy wraz z międzynarodowymi firmami projektowymi wybierają Salone del Mobile.Milano, aby zaprezentować nowe produkty i partnerstwa . Tak jest na przykład w przypadku nowego partnerstwa Minottiego z projektantami Hannesem Peerem i Giampiero Tagliaferrim . Dało to początek systemowi dużych modułowych siedzeń i stołów z kamienia lawowego w przypadku pierwszego oraz całej kolekcji inspirowanej latami sześćdziesiątymi i siedemdziesiątymi w przypadku drugiego. Współpraca Kartell i Liberty London inspirowana jest latami pięćdziesiątymi, z nowymi kwiatowymi nadrukami, które zniekształcają nasz wizerunek kultowej firmy, ale której dziedzictwo podkreśla stół z biżuterią zaprojektowany przez Fabio Novembre . Japonia jest źródłem inspiracji dla wielu firm, m.in. Porro , która proponuje współpracę z Nao Tamurą , wspólnie produkując konsolę z ławką nawiązującą do krawiectwa kimona, z Gamfratesi , która projektuje łóżko z jesionową ramą, która sprawia wrażenie unoszącej się w powietrzu, oraz stół Piero Lissoniego, który przypomina fasolę azuki. Nie tylko minimalizm, ale także dekoracyjność, jak The House of Lyria,  firma z prowincji Prato, która dzięki tapetom i ciepłym meblom prezentuje przytulną i egzotyczną atmosferę. Jest także wiele innych firm meblarskich, które wprowadzają na rynek nowe produkty, od Molteni&C po Poliform , od Turri po Gufram , od porcelany Villari po len Quagliotti .

Źródło: https://www.salonemilano.it/