Fakty, mity i opinie o płytach gazowych bez płomieni

Do niedawna w polskich domach królowały niezawodne z wielu powodów kuchenki gazowe. Gdy kilka lat temu na rynku pojawiła się, wykorzystująca gaz wydajna oraz ekonomiczna, alternatywa dla płyt elektrycznych i indukcyjnych, w sieci zawrzało. Wraz z nią pojawiło się wiele mitów oraz mniej lub bardziej prawdziwych opinii oraz obaw związanych z zakupem i eksploatacją płyt gazowych bez płomieni. Czego najczęściej dotyczą?

Choć gaz jest najpopularniejszym paliwem, który można spotkać w polskich kuchniach, to płyty gazowe bez płomieni czasem budzą wątpliwości konsumentów, w głowach których rodzi się wiele pytań. Najczęściej dotyczą one bezpieczeństwa i funkcjonalności tego rodzaju sprzętów AGD. Czy są one zasadne? Mity na temat płyt gazowych bez płomieni rozwiewa Kamila Prałat, ekspert z firmy SOLGAZ ? polskiego producenta sprzętu AGD i pioniera w zakresie technologii ?gaz pod szkłem?.

Czy płyty gazowe są bezpieczne?

W mediach pojawiają się od czasu do czasu informacje dotyczące awarii lub wycieku gazu. Stąd najczęstszą obawą, z którą zwracają się do firmy SOLGAZ konsumenci, są wątpliwości dotyczące bezpiecznej eksploatacji płyt gazowych. Czy w przypadku płyt typu ?gaz pod szkłem? jest się czego bać?

W przypadku płyt gazowych bez płomieni obawa dotycząca bezpieczeństwa przy spalaniu paliwa, jakim jest gaz jest bezpodstawna, ponieważ płyty są wyposażone w szereg zabezpieczeń. Niezależnie od tego, jaki model w technologii gaz pod szkłem wybierzemy, możemy mieć pewność, że każde z rozwiązań będzie miało podwójne zabezpieczenie przeciw wyciekowi gazu. Tego typu sprzęty posiadają zabezpieczenie mechaniczne w postaci elektrozaworów oraz zabezpieczenie w postaci elektronicznego systemu detekcji gazu oraz stabilności procesu spalania. Rozwiązania SOLGAZ z serii Innova są dodatkowo zabezpieczone czujnikiem bimetalicznym, elektronicznym zabezpieczeniem przegrzania płyty oraz systemem detekcji wykrywającym ewentualność obecności płomienia na palniku, który nie jest w danym momencie używany. Czyni to Innovę najlepiej zabezpieczoną płytą gazową na światowym rynku. Same palniki są schowane pod ceramiką, czyli nie gotujemy na otwartym ogniu. Dzięki tej technologii ryzyko ewentualnego pożaru zostało zminimalizowane. Ponadto, panel sterowania jest wyposażony w czujniki wykrywające sytuacje związane z kipieniem lub zalaniem panelu sterowania, które wyłączają automatycznie kuchenkę ? mówi ekspert z firmy SOLGAZ, Kamila Prałat.

Płyty gazowe bez płomieni firmy SOLGAZ są wyposażone w szereg funkcjonalności, które gwarantują ich bezpieczeństwo. Jedną z funkcji jest kontrola rodzicielska, czyli przycisk blokujący panel sterowania dotykowego, dzięki któremu możemy mieć pewność, że dziecko podczas zabawy lub lubiący kuchenne wspinaczki kot nie włączą przypadkowo płyty gazowej.

Kolejne wątpliwości związane z bezpieczeństwem dotyczą wykorzystanej ceramiki, pod którą schowany jest palnik gazowy. Jak wyjaśnia ekspert SOLGAZ: Ceramika, która pokrywa płytę gazową, jest odporna na uderzenia, czego dowodzą przeprowadzone przez nas oraz niezależne instytucje w Polsce oraz Czechach testy potwierdzone certyfikatami. Może się jednak ono zarysować w trakcie eksploatacji, dlatego zalecamy, by nie przesuwać garnków po tafli. Przy odpowiedniej eksploatacji i pielęgnacji specjalnie dedykowanymi i oferowanymi przez Solgaz środkami czystości płyta nie powinna się zarysować jednak nawet jeśli tak się stanie urządzenie zostało tak skonstruowane, iż wystarczy wymienić samą szybę ceramiczną by po latach eksploatacji płyta wyglądała jak nowa bez konieczności ponownego zakupu całego sprzętu.

Czy płyty gazowe są drogie w eksploatacji?

Informacje o podwyżkach ceny prądu czy gazu sprawiają, że konsumenci coraz częściej zastanawiają się nad opłacalnością inwestowania w nowoczesne rozwiązania. Czy w związku z tym płyty gazowe są drogie w eksploatacji? Jak wyjaśnia ekspert z firmy SOLGAZ, jest to jedno z najtańszych w eksploatacji rozwiązań:

Według naszych badań płyta gaz pod szkłem zużywa do 50% mnie gazu niż tradycyjna kuchenka. Gaz spalany jest w niej katalitycznie w temperaturze 800 stopni, a palniki pracują cyklicznie. Oznacza to, że płyta włącza się i wyłącza w miarę potrzeb i nie pobiera gazu w sposób ciągły. Jest to pierwszy sposób generowania oszczędności. Kolejnym ekonomicznym rozwiązaniem są pola darmowe, czyli miejsca, które nie pobierają gazu bezpośrednio. Na tych polach możemy po raz drugi wykorzystać powstałe podczas gotowania na standardowym palniku gorące opary, z których resztkowe ciepło spalania jest odzyskiwane i poprzez zastosowanie pól darmowych może zostać ponownie wykorzystane. Tego miejsca można używać do podgrzewania potraw lub utrzymywania temperatury już gotowego jedzenia. Oczywiście, należy pamiętać, że każdy użytkownik korzysta z płyty w inny sposób ? gotuje mniej lub więcej, wykorzystuje darmowe pole lub nie – to bezpośrednio wpływa na ekonomię płyty gazowej ? dodaje ekspert SOLGAZ.

W przypadku płyt indukcyjnych część użytkowników skarży się, że ich zakup wiąże się z wymianą wszystkich garnków i patelni. Jest to spory, dodatkowy koszt. Czy zatem użytkownik decydujący się na zakup technologii gaz pod szkłem musi wymienić wszystkie garnki i patelnie?

Posiadacze płyt gazowych bez płomieni nie muszą kupować nowych sprzętów kuchennych, ponieważ wszystkie rodzaje garnków będą działać bezproblemowo na tego typu płytach. Jedynym wymogiem jest płaskie dno i materiał inny niż aluminium, gdyż ten pod wpływem wysokiej temperatury może się roztopić i zostawić przebarwienia na ceramice. Mechanizm działania płyty polega na tym, że w pierwszej kolejności nagrzewa się ceramika, która oddaje ciepło do garnka lub patelni ? mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.

Czy płyta gazowa działa jak indukcja?

Fot. SOLGAZ

Jak wyjaśnia ekspert SOLGAZ, mylenie płyt gazowych bez płomieni z technologią opartą na indukcji jest głównym problemem, przez który w głowach użytkowników pojawia się wiele sprzecznych informacji. Warto jednak wiedzieć, że są to dwie różne technologie. Oczywiście, zaawansowane płyty gazowe są wyposażone w dodatkowe funkcje, które powodują, że ich użytkowanie jest równie komfortowe, jak rozwiązania oparte na indukcji, jednak sposób ich pracy jest zupełnie inny.

Czy płyta gazowa bez płomieni działa na gaz czy na prąd?

Płyty typu ?gaz pod szkłem? działają na każdy rodzaj gazu, zarówno ziemny, jak i z butli. Są one dedykowane do samodzielnej zabudowy (zabudowy szafkowej). Pod płytą można zamontować piekarnik, jednak należy pamiętać o dokładnym zmierzeniu szafki i zapewnieniu dopływu powietrza od spodu płyty.

Jak dodaje ekspert SOLGAZ, warto jednak wiedzieć, że płyta gazowa bez płomieni podłączona jest nie tylko do gazu ale również do prądu, który zasila elektroniczny panel sterujący jednak jego zużycie jest minimalne i nie jest zalecane jak w przypadku indukcji stosowanie tak zwanej siły czyli instalacji trójfazowej. Oznacza to jednak, że do funkcjonowania płyta potrzebuje pewną minimalną ilość prądu i nie zadziała podczas jego awarii. Zabezpieczeniem przed taką sytuacją jest doposażenie płyty w rezerwowy zasilacz dedykowany do wszystkich rodzajów płyt SOLGAZ, który ładuje się podczas codziennego użytkowania. W przypadku braku prądu zasilacz umożliwi pracę płyty nawet do dwóch dni.

Czy płyty gazowe działają jak kuchenki gazowe?

Płyty gazowe bez płomieni, w przeciwieństwie do standardowych kuchenek gazowych są wyposażone w szereg innowacji, które ułatwiają codzienne gotowanie.

– Płyty gazowe w technologii gaz pod szkłem to innowacyjne rozwiązanie samo w sobie. Kilka miesięcy temu wprowadziliśmy na rynek nową linię płyt Innova, w której zastosowaliśmy najnowocześniejsze rozwiązania. Na szczególną uwagę zasługują żarniki, zamiast wcześniej stosowanych iskrowników. Dzięki nim praca urządzenia jest niezwykle cicha.  Kolejną funkcją jest BOOSTER, który przyspiesza gotowanie. Warto ją wykorzystać, gdy mamy niewiele czasu lub gdy chcemy przyspieszyć pierwszy etap przygotowania potraw, np. zagotowanie wody. Inną funkcjonalnością jest pamięć płyty, czyli opcja Stop&Go. Oznacza to, że w momencie, gdy nagle musimy odejść od urządzenia, by zająć się dzieckiem lub otworzyć drzwi kurierowi, a tym samym wstrzymać gotowanie, kuchenka zapamięta wszystkie ustawione wcześniej parametry. Ponadto, istnieje możliwość zaprogramowania czasu pracy każdego z palników oraz ręczny wybór temperatury, dzięki czemu gotowanie staje się wydajniejsze. ? wyjaśnia ekspert firmy SOLGAZ – polskiego producenta płyt gazowych bez płomieni.

Współczesne trendy architektoniczne bazujące na minimalizmie i gładkich taflach sprawiły, że w naszych domach w miejsce tradycyjnych kuchenek gazowych pojawiły się płyty typu ?gaz pod szkłem?. Są one połączeniem wygody, bezpieczeństwa, funkcjonalności, eleganckiego wzornictwa, zaawansowanych rozwiązań oraz oszczędności. Jak każda innowacyjna technologia, mogą one budzić wątpliwości i skłaniać do zadawania pytań. Podążając za radami wiodącego dostawcy płyt gazowych bez płomieni nie tylko mamy szansę rozwiać wszelkie obawy, ale także wybrać funkcje, w które powinno być wyposażone nasze rozwiązanie typu ?gaz pod szkłem?.

SOLGAZ sp. z o.o. ? polska firma z branży AGD założona w 2002 roku. SOLGAZ tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. ?bezpłomieniowe płyty gazowe?). W ofercie SOLGAZ dostępne są również płyty indukcyjne, piekarniki i okapy.

 

Kamila Prałat – ekspert firmy SOLGAZ