Jak przechowywać wino w domu?

Wino to szlachetny i subtelny trunek, wymaga on odpowiedniego przechowywania, aby zachować wartości smakowe i aromatyczne. Na ostateczny jego kolor, smak czy aromat ma wpływ kilka czynników: wilgotność powietrza, temperatura czy nasłonecznienie. Piwniczka na wino wydaje się najlepszym rozwiązaniem, które zapewni idealne warunki na przechowywanie tego trunku. Niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić. Nawet mieszkając w niewielkim domu czy bloku można przechowywać wino w taki sposób, aby zachować jego walory i wyjątkowy smak. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników marka Candy stworzyła wyjątkowe chłodziarki do wina.  Zadbają one o odpowiednie warunki przechowywania wina, aby jak najdłużej zachowało ono swój bukiet i właściwości. Na co zwrócić uwagę przechowując wino w domu?

Idealne oświetlenie

Wino to trunek, który uwielbia zaciemnione pomieszczenia. Niezależnie czy przechowujemy w domu białe, czy czerwone wino, promienie słoneczne nagrzewają butelkę i powodują, że może ono przedwcześnie dojrzewać tracąc tym samym na jakości i smaku. Również oświetlenie w miejscach gdzie przechowywane jest wino ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego warto wybierać urządzenia, które wyposażone są w żarówki LED. Nie emitują one ciepła, więc nie podnoszą temperatury wewnątrz, a jednocześnie umożliwiają dyskretne podświetlenie wnętrza chłodziarki do wina. Takie rozwiązanie zastosowano w winiarkach Candy. Dodatkowo  drzwi urządzeń wykonane zostały ze szkła z filtrem UV, dzięki czemu zabezpieczają cenną zawartość przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

Wilgotność powietrza

Bardzo ważnym aspektem, o który warto zadbać aby wino miało idealny smak i konsystencję, jest zapewnienie mu odpowiedniej wilgotności. Miejsce przechowania trunku nie może być zbyt suche ani zbyt wilgotne. Suche powietrze sprawi, że korek wysycha i kurczy się, co w konsekwencji doprowadzi do dostania się powietrza do wnętrza butelki. Zbyt duża wilgotność natomiast wpłynie na spuchnięcie lub pleśnienie korka. We wnętrzu chłodziarek marki Candy panuje bezpieczny dla wina poziom wilgoci ? od 50 do 80%.

Zachowaj stałą temperaturę

Wino jest także  bardzo wrażliwe na temperaturę. Jej wahania powodują, że może ono utracić najcenniejsze dla smakoszy walory. Stała temperatura przechowywania wina odgrywa ogromną rolę. W wysokiej temperaturze wino dojrzeje zbyt szybko, w niższej ? proces ten będzie trwał zdecydowanie za długo. Zastosowany w winiarkach Candy elektroniczny wyświetlacz pozwala na dokładne ustawienie odpowiedniej temperatury i późniejsze kontrolowanie jej. Wystarczy kliknięcie, aby każde wino było przechowywane w idealnej temperaturze. W jakiej temperaturze powinno przechowywać się wino?

Wibracje ważny aspekt

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na jakość wina jest ilość drgań i wibracji. Każdy ruch zaburza bowiem jego proces dojrzewania. Przechowywane w lodówce wino, ze względu na pracę agregatu, narażone jest na drgania. Dzięki wyposażeniu winiarek Candy w nowoczesną sprężarkę, drgania urządzenia zredukowane są do minimum. A to, w połączeniu z niskim poziomem hałasu, stwarza idealne warunki do przechowywania wina.

Pozycja wina

Butelkę z winem należy zawsze układać w pozycji poziomej tak, aby korek zawsze zanurzony był w trunku. Zapobiegnie to wyschnięciu i przedostaniu się powietrza do wnętrza butelki. Dobrze wyprofilowane półki w winiarce pozwolą także zabezpieczyć wino przed wypadnięciem.

Warto pamiętać, że przechowywanie wina w lodówce nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy cieszyć się jego idealnym smakiem i aromatem. Zbyt niska temperatura, duże drgania i występujące w lodówce zapachy jedzenia zakłócają proces dojrzewania wina i niekorzystnie wpływają na jego walory. Chłodziarki do wina są bardzo estetycznym, przykuwającym wzrok sprzętem, a także spełnieniem marzeń koneserów i alternatywą dla posiadania własnej piwniczki z winem.

Chłodziarki do wina Candy CCVB30 i Candy CCVB15 dostępne są sklepach sieci EURO RTV AGD i Ceno.pl.

Candy CCVB30 ? 1450 zł

Candy CCVB15 ? 1020 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie candy.pl.

Joanna Stawicka – Zarzecka

e. joanna.zarzecka@studio111.pl

m. +48 666 383 602

O Candy Group

Candy Group jest jedną z wiodących firm w Europie na rynku małych i dużych urządzeń gospodarstwa domowego zarówno wolnostojących jak i wbudowanych. Asortyment marki wyróżnia się wysoką wydajnością i jest przyjazny środowisku. Produkty Grupy Candy są sprzedawane za pośrednictwem dwóch międzynarodowych marek, Candy i Hoover, oraz za pośrednictwem krajowych marek, takich jak Rosi?res (Francja) i Jinling (Chiny) o zróżnicowanych rynkach i grupach docelowych. Grupa Candy, zatrudniająca około 5 000 pracowników, posiada siedem zakładów produkcyjnych w Europie, Turcji
i Chinach oraz 45 filii na całym świecie. Siedziba główna Grupy, centrum projektowe, ośrodek centralny oraz dział badań i rozwoju znajdują się w Brugherio (MB) we Włoszech.