Delikatnie, lecz skutecznie. Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego

Kamień naturalny  to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Najbardziej klasyczny i elegancki, nie poddający się przelotnym modom. By przez długie lata wyglądał tak zjawiskowo, jak w dniu ?parapetówki? wystarczy w odpowiedni sposób go pielęgnować. Przeczytajcie, co radzą w tej materii eksperci marki Interstone.

Doskonałość natury

Kamień naturalny jest jednym z najtwardszych i odpornych na uszkodzenia materiałów, który od setek lat wykorzystuje się w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Zdobi elewacje i tarasy, kładzie się go na podłogi i schody. Z kamienia powstają najpiękniejsze portale kominkowe i okładziny ścienne. Jest niezastąpiony w aranżacji łazienki i kuchni, jako materiał na ściany, podłogi, umywalki i zlewozmywaki. Meble z kamiennymi blatami należą do tych z najwyższej półki. Zawsze eleganckie, ponadczasowe, niezależnie, czy to stylowe konsole czy ultranowoczesne stoły. Wokół naturalnego kamienia krąży wiele mitów. Wraz z pojawieniem się na rynku tradycyjnej ceramiki imitującej kamień, mówi się coraz częściej o trudnościach związanych z pielęgnacją tego naturalnego materiału. Jednak zarówno projektanci wnętrz, jak i eksperci marki Interstone zgodnie podkreślają, że wystarczą proste czynności pielęgnacyjne, by kamień cieszył nas pięknym wyglądem przez długie lata.

Pierwszy krok

Naturalny kamień warto zaimpregnować. Szczególnie, gdy występuje na zewnątrz, gdzie narażony jest na promieniowanie UV, wilgoć i kontakt z zabrudzeniami, ale również we wnętrzu, w pomieszczeniach wilgotnych lub narażonych na intensywną eksploatację (kuchnia, łazienka, hol). Niektóre kamienie są bardziej chłonne od innych. Najbardziej nasiąkliwe są wapienie, piaskowce i niektóre gatunki marmuru. Te zdecydowanie powinno się pokryć odpowiednim impregnatem. Także kamienie o chropowatej fakturze powinny zostać zaimpregnowane, aby kurz trudniej się osadzał i nie wnikał w ich strukturę. Impregnaty mogą podbić kolor kamienia albo sprawić, że będzie wyglądał jak mokry. Spowodują także, że tafla kamienia będzie bardziej błyszcząca lub zupełnie matowa. Powierzchnie polerowane, szlifowane nie kurzą się, lecz bywają śliskie, te warto zabezpieczyć specjalnym preparatem, który stworzy antypoślizgową warstwę.

Pielęgnacja naturalnego kamienia

Najważniejsze jest, żeby kamień naturalny czyścić delikatnie. Najlepiej czystą wodą i miękkimi tkaninami: mikrofibrą, tetrą lub papierowymi ręcznikami. Możemy także użyć odpowiedniego specjalistycznego detergentu. Pamiętajmy, aby wybierać preparat odpowiedni do rodzaju i stopnia zabrudzenia. Ich szeroki asortyment znajdziemy w sklepie www.sklepkamieniarski.com.

Najdelikatniejsze detergenty, to te przeznaczone do codziennej pielęgnacji, lecz w ofercie sklepu znajdziemy także mocniejsze odplamiacze, stworzone do czyszczenia konkretnych zabrudzeń ? np. budowlanych, montażowych czy plam z czerwonego wina, kawy, tłuszczu. – Przed zastosowaniem każdego z tych preparatów należy nanieść jego niewielką próbkę na kamień (w niewidocznym miejscu), by sprawdzić, czy trwale nie uszkadza on powierzchni ? przypominają doradcy Interstone.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Interstone to Polski dystrybutor i importer kamienia, który sprowadza najwspanialsze okazy aż z 15 krajów świata, m.in. z Brazylii, Chin, Indii, Portugalii, Wietnamu, Hiszpanii czy Włoch. Filozofia firmy założonej w 2000 r. opiera się na wykorzystaniu tego, co w naturze najpiękniejsze. Ta miłość do kamienia narodziła się we właścicielach we Włoszech. A dziś swoją pasję do szlachetnych materiałów przekazują innym. http://interstone.pl/pl/